İsrail'in kuzeyinde Yukarı Celile bölgesine Lübnan topraklarından roket atıldı. İsrail misillemede geç kalmadı 8 tane roket gönderdi. Sınır köylerine atılan roketler sonrası BM güçleri sınır kapılarını kapattı.

LÜBNAN'DAN İSRAİL'E ROKET

İsrail polisi, şiddetli patlamanın sonucunda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Ordu radyosunun verdiği haberde, güvenlik güçlerinin, patlamaya Lübnan'dan atılan bir Katyuşa roketinin neden olduğu kanısını taşıdığı belirtilirken, Lübnan güvenlik kaynakları, roketin Lübnan'daki Houla köyünden atıldığını belirtti.

İSRAİL'DEN LÜBNAN SINIRINA 8 ROKET

İsrail'in kuzeyine bu akşam bir Katyuşa roketinin düşmesinin ardından, Lübnan'ın güneyinde İsrail sınırı yakınındaki Hula köyü yakınlarına 8 israil roketi isabet etti.

Lübnan güvenlik güçleri, roketlerin İsrail ordusu tarafından atıldığını, ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda henüz bilgi bulunmadığını belirtti.

Lübnan güvenlik makamları, İsrail'i hedef alan Katyuşa roketinin de Lübnan'dan atılıp atılmadığına açıklık getirmedi.

Roket saldırısı üzerine Lübnan'ın güneyinde konuşlu bulunan BM güçleri (Finul) ve Lübnan ordusu Hula köyüne ve bölgeye girişi kapattı.

Köy sakinleri de yakındaki tarlalardan patlama sesi geldiğini belirtti.

İsrail'in kuzeyinde Yukarı Celile bölgesine Lübnan topraklarından roket atıldığı bildirilmişti.

İsrail polisi, şiddetli patlamanın sonucunda ölen ya da yaralanan olmadığını açıklamıştı.

İSRAİL ORDUSU: "SALDIRIDAN LÜBNAN SORUMLU"

İsrail ordusu, akşam satlerine Lübnan'ın güneyinden İsrail'e düzenlenen Katyuşa saldırısından Lübnan'ı sorumlu tuttu.
Ordu radyosuna göre, İsrail ordusu olayı çok ciddi olarak nitelendirerek, saldırıdan Lübnan'ı sorumlu tuttuklarını belirtti.

Katyuşa saldırısının ardından İsrail ordusu misillemede bulunduğunu duyurdu, ancak ayrıntı vermedi.

Kanal 2 televizyonu, İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların Katyuşa'nın atıldığı bölgeye bir saat hava saldırısında bulunduğunu belirtirken, diğer bazı basın organlarında bölgenin top ateşine tutulduğu ifade edildi.

Katyuşa roketi, İsrail'ın kuzeyindeki Celile bölgesinde, Kiryat Şimona kasabası yakınlarında düştüğü alanda yangına neden olurken, patlamada herhangi bir kayıp yaşanmadı.

İsrail basını, patlamanın Savunma Bakanı Ehud Barak'ın kuzey sınırına yaptığı inceleme gezisinin hemen bir kaç saat sonrasına denk geldiğini de işaret etti.

Geçen eylül ayı ortalarında da güney Lübnan'dan iki Katyuşa daha atılmış, olayın üzerinden İsrail ordusu iki ülke sınırında görev yapan BM barış gücüne resmen şikayetçi olmuştu.

Şubat ayında da Celile'nin batısına iki Katyuşa atılmıştı.

Son Katyuşa saldırısını halen hiçbir grup üstlenmedi.

AA