İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı İsrail’e karşı “net duruşundan” ötürü takdir etti. Tahran’da Erdoğan’la görüşen Ahmedinecad Başbakan’a, “Siyonist rejime karşı net duruşunuz şüphesiz herkesi sevindirirken dünyada, özellikle de İslam dünyasında olumlu bir etki yarattı” dedi.

Türkiye ve İran arasındaki işbirliğinin bölgeye ve İslam dünyasına da fayda sağlayacağını vurgulayan Ahmedinecad, Tahran’ın nükleer programına da değindi.

İranlı lider İsrail’i kastederek, "caiz olmayan bir rejim nükleer silaha sahip olurken, kimse diğer devletleri barışçıl nükleer program sürdürmekten mahrum bırakamaz” dedi. İsrail’in, her ne kadar deklare edilmese de, nükleer silaha sahip olan tek Ortadoğu ülkesi olduğu biliniyor.

Erdoğan İngiliz The Guardian gazetesinde dün yayımlanan röportajında Batılı devletleri, İran’a karşı adil davranmamakla suçlamış, Ahmedinecad’ı da dostu olarak nitelemişti.

Başbakan ayrıca son dönemde yaşanan "Anadolu Kartalı" tatbikatı ve "Ayrılık" dizisi krizlerine rağmen Tel Aviv'le iyi ilişkilerin devam ettiğinin altını çizmiş, ancak İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’a çıkışmıştı. Erdoğan, Lieberman'ın Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söylemişti.

ERDOĞAN'IN DEĞERLENDİRMELERİ

Öte yandan Ahmedinecad’la görüşmesinin ardından İran'daki temaslarını değerlendiren Erdoğan, “Konu  (nükleer enerji) gündeme geldi, görüştük” dedi.

Anadolu Ajansı tarafından sözlerine yer verilen Erdoğan, “Bu konuda biliyorsunuz ilk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo ortaya koydu. Hatta bunun zenginleştirilmesini gerek Rusya ile gerek ABD ile filan bir paylaşım içerisinde böyle bir çalışma, ortak çalışma yapılırsa, yapabilecekleri istikametinde de kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı da gösterdiler” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstiklal Oteli'ne gelişinde gazetecilerin İran’daki temaslarına ilişkin soruları yanıtladı.

“Sayın Ahmedinecad ve Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı temaslarınız hakkında bilgi verir misiniz?” soru üzerine şunları söyledi:

“İran'la, Türkiye arasındaki ilişkiler gerek siyasi, gerek ekonomik,  ticari, kültürel boyutta gerekse enerji alanlarını kapsayacak şekilde bütün bunları değerlendirme fırsatımız oldu.

Teröre karşı alınacak ortak önlemler hususunu beraber değerlendirme fırsatımız oldu. Bunu ulusal bölgesel ve tabi küresel anlamda da değerlendirme fırsatımız oldu. Gerek Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi kardeşimizle gerekse Sayın Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile görüşmelerimizin çok çok verimli geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Az önce de Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısının onurumuza verdiği yemeğe katıldık. Akşam da Ahmedinecad'ın onurumuza vereceği yemeğe katılacağız. Orada da, tabii, bazı görüşmelerimizi yemekte yapma fırsatı bulacağız.”

Erdoğan, “görüşmelerde nükleer enerji konusu gündeme geldi mi?” soruna ise şu yanıtı verdi:

“Konu gündeme geldi, görüştük. Ve bu konuda biliyorsunuz ilk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo ortaya koydu. Burada 'ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım, bu konsensüs çerçevesinde de süreci işletelim'  yaklaşımı söz konusu. Hatta bunun zenginleştirilmesini gerek Rusya ile gerek ABD ile filan bir paylaşım içerisinde böyle bir çalışma, ortak çalışma yapılırsa,  yapabilecekleri istikametinde de kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı da gösterdiler.

Dolayısıyla bu noktada kendilerinin bu olumlu yaklaşımına, bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Bu bir nükleer enerji çalışmasıdır, barış amaçlı, insani amaçlı bir çalışmadır. Öyle zannediyorum ki karşı tarafta görünenler de bu olumlu yaklaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir.

Fotoğraf: AA