Pakistan'dan İran'a geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran lideri Mahmud Ahmedinecad ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan için cumhurbaşkanlığı sarayında resmi bir tören düzenlendi. Erdoğan'ın Ahmedinecad ile basına kapalı olarak yaptığı toplantı 1 saatten çok sürdü. Görüşmenin ardından ikili açıklama yapılmadı.

Oteline gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, temaslarının çok çok verimli geçtiğini söyledi.


Erdoğan, "Konu (nükleer enerji) gündeme geldi, görüştük. Ve bu konuda biliyorsunuz ilk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo ortaya koydu. Burada 'ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım, bu konsensüs çerçevesinde de süreci işletelim' yaklaşımı sözkonusu. Hatta bunun zenginleştirilmesini gerek Rusya ile gerek ABD ile filan bir paylaşım içerisinde böyle bir çalışma, ortak çalışma yapılırsa, yapabilecekleri istikametinde de kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı da gösterdiler. Dolayısıyla bu noktada kendilerinin bu olumlu yaklaşımına, bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Bu bir nükleer enerji çalışmasıdır, barış amaçlı, insani amaçlı bir çalışmadır. Öyle zannediyorum ki karşı tarafta görünenler de bu olumlu yakalaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir" dedi.

Erdoğan, öğleden sonra İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası'nı ziyaret edecek, burada Türk-İran İş Forumu'na katılarak bir konuşma yapacak.

Başbakan Erdoğan'ın akşam saatlerinde İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'yi kabul etmesi bekleniyor.

Hamaney ile yarın görüşecek

Başbakan'ın yarın da, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmesi bekleniyor.

Görüşmelerde iki ülke ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Erdoğan'a İran temaslarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da eşlik ediyor.

Fotoğraf: AA