Türkiye-Ermenistan yakınlaşma protokollerinin imzalanmasının yankıları sürerken, Washington’dan gelen "Ermeni lobisi ABD Senatosuna yeni bir sözde soykırım tasarısı sundu" haberi hayal kırıklığı yarattı. Ancak sözkonusu tasarıyı sunan iki senatör, Robert Menendez ve John Ensign’ın politik sicilleri oldukça kirli olduğu ortaya çıktı. Biri Küba kökenli, diğeri bir kumarhane kralının evlatlık oğlu olan iki senatörün 1915 olaylarına ilgisi, bilgiden çok para kazanma hırsına dayandığı iddia edildi. Tasarıyı sunan iki bariş karşıtı senatörün kamuoyuna yansıyan "skandalları" ise şöyle:

NEW JERSEY SENATÖRÜ ROBERT MENENDEZ

 

New Jersey eyaletinde Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Hudson ilçesinden politikaya atılan ve şu anda ABD’deki en güçlü Demokrat Parti mensuplarından biri olarak görülen Robert Menendez, aslen Küba kökenli. Fidel Castro’ya karşı gündeme getirdiği tasarılarla ün yapan Menendez’in Türk medyasında gündeme gelmeyen skandalları, bundan birkaç yıl önce ABD’de gazete sayfalarını süslüyordu. Menendez’in yanında çalışan Kay LiCausi isimli bir kadınla romantik ve cinsel ilişkiye girmesi ve hemen ardından da LiCausi’nin politikadaki gücünü (Menendez’i) kullanarak yüzbinlerce dolar para kazandığı iddiaları, ABD'de halen konuşulan politik bir skandal. 1998 yılında 26 yaşında bir üniversite mezunu olarak Menendez’in yanında işe başlayan Kay LiClausi, kısa süre içinde kariyerinin basamakların ı çok hızlı bir şekilde tırmanmaya ve ayda onbinlerce dolar para kazanmaya başladı. Lobi ihalelerini "sevgilisine" vermeye başladığı iddia edilen Senatör Menendez, hiçbir zaman LiCausi ile olan ilişkisini reddetmedi. Uzun yıllar önce eşinden boşanan Menendez’in LiCausi ile olan ilişkisinden çok, Amerikan basını ünlü politikacının şahsi gücünü kullanarak sevgilisine onbinlerce dolar para kazandırması konusuna yoğunlaştı. Detayları hiçbir zaman açıklanmayan ve aylık 20 bin doları geçen LiClausi’nin gelirinin, Ermenilerin de içinde bulunduğu lobi örgütleri tarafından karşılandığı öne sürüldü.

Birçok kez mahkemeye çağrılmalarına rağmen, LiClausi ve Menendez ile lobiciler arasında yasalara aykırı bir bağ kurulamadığı için hakimler henüz karar verebilmiş değil. Ancak kamuoyunda inanılan ve Amerikan basınının açıkça ortaya koyduğu bilgilere göre, Senatör Menendez, sevgilisi LiClausi’nin yüzbinlerce dolar tutarında haksız kazanç elde etmesini sağladı. Ellerinde yasal bir kanıt olmadığı için herhangi bir soruşturma açamayan savcılar, tüm baskılara rağmen Menendez’in skandalının peşini bırakmıyor. Politik gücünü sonuna kadar kullanmasına karşın Senator Menendez, henüz aklanabilmiş degil.

NEVADA SENATÖRÜ JOHN ENSIGN

Türkiye’ye karşı Ermeni lobisinin en çok güvendiği politikacılardan biri olan Cumhuriyetçi Parti Nevada Senatörü John Ensign’ın geçmişi de hiç temiz değil.Ünlü kumarhane şehri Las Vegas’ın da içinde bulunduğu Nevada eyaletinde yaşayan bir kumarhane kralının evlatlığı olan Ensign, bu yaz iki yıl önce yanında çalışan Cindy Hampton isimli bir bayanla cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Evli ve üç çocuk babası olan John Ensign’ın seks skandalını daha da kötü yapan olay, cinsel ilişkiye girdiği çalışanının kocası Douglas Hampton’un da senatörle birlikte çalışıyor olmasıydı. Çalışanıyla cinsel ilişkiye girdiğini bir basın toplantısıyla itiraf eden Ensign "Geçen sene bir ilişkiye girdim. Evlilik sözleşmeme ihanet ettim" ifadesini kullanırken, Amerikan basını Nevada senatörünün ile işkiye girdiği bayana verdiği "sus payı"nı da gündeme taşıdı.

İddialara göre, Cindy Hampton’un aylık maaşı senatörle ilişkiye girmeye başladıktan sonra 1385 dolardan 2771 dolara çıkarıldı. Seçim kampanyasından da maaş alan bayan Hampton’un buradaki aylık maaşı da 500 dolardan 1000 dolara yükseltildi. Bu arada Ensign-Hampton ilişkisi devam ederken, bay Douglas Hampton senatörün yanındaki işinden ayrıldı ve Ensign tarafından seçim kampanyasına yüklü miktarda maddi bağışta bulunan bir şirkette işe yerleştirildi.

İlişkisini itiraf ettikten sonra Hampton çiftini kendisine karşı şantaj yapmakla suçlayan Ensign’a en sert cevap yine Hampton'lardan geldi. Aile, senatöre karşı özel bir avukat tutarak eski patronlarını "seks istismarı ve seks istismarına dayalı ayırımcılık" suçuyla mahkemeye vereceklerini açıkladı. Skandal şimdilik donmuş durumda. Douglas Hampton, Temmuz ayında yaptığı açıklamada Senatör Ensign’in eşine işten ayrılması karşılığında 25 bin dolar tazminat ödediğini söylerken, Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (Washington’da Sorumluluk ve Etik için Vatandaşlar) isimli temiz toplum örgütü, "Senatör Ensign’ın bu tür bir ödemeyi vergi dairesine bildirmediğini ve bunun da cezası en az beş yıl hapis olan bir suç olduğunu" duyurdu.

John Ensign, Monica Lewinsky skandalı sırasında devrin ABD Başkanı Bill Clinton'ın ya istifa etmesi ya da görevden alınması için en çok çaba harcayan politikacılarından biriydi. 13 Temmuz 2004 tarihinde Senato’da evliliğin önemi üzerine konuşan Nevada Senatörü John Ensign, Ermeni yalanlarına ek olarak tutucu Hristiyanların politikadaki sözcülerinden biri olarak görülüyor.

ANKA