Türk Amerikan Dernekleri Birliği'nin (ATAA) ABD'de ilk kez düzenlediği ''Yıllık Türk Öğrenci Yönlendirme Programı'' kapsamında, Türkevi’nde düzenlenen panelde ABD'de okuyan Türk öğrencilerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

Panelde Türk öğrencilerin eğitimleri sırasında ya da geçiş dönemlerinde ABD'de karşılaştıkları hukuki, akademik, sosyal, kültürel sorunlar ve iş bulmaya ilişkin konular gündeme geldi.

Açılış konuşmasını ATAA'nın New York Bölgesi Başkan Yardımcısı Tomris Azeri'nin yaptığı panelde, New York Başkonsolosu Yardımcısı Başar Şen, Konsolosluğun hizmetleriyle ilgili bildi verdi. Washington'da düzenlenen Türk öğrencilerine yönelik danışma panelinin Amerika'da eğitimlerini sürdüren öğrencilerin iletişim ağı oluşturması açısından son derece önemli olduğunu belirten Şen, Konsolosluk olarak üniversitelerde Türk öğrencilerin örgütlenmesi, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

ABD'nin çeşitli eyaletlerinde okuyan Türk öğrencilerin her zaman Konsoloslukla iletişim halinde olmasını ve ihtiyaçlarını Konsolosluğa bildirmelerini isteyen Şen, Konsolosluğun amacının ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarına ve öğrencilerine hizmet etmek olduğunu söyledi.

New York Eğitim Ataşesi İbrahim Demirer de yaptığı konuşmada, New York ve çevresindeki 9 eyalette özel imkanları ile okuyan Türk öğrencilere hizmet verdiklerini, web sitelerinin sürekli yenilendiğini ve öğrencilerin bu siteyi sürekli takip etmelerinin faydalı olacağını söyledi. ABD'de eğitim ve öğrenim gören çok sayıda Türk öğrencinden sadece 1350'sinin kendilerine kayıt yaptırdığını ve iletişim halinde olduğunu anlatan Demirer, ''Biz burada eğitim gören tüm öğrencilerimizin bize uğramalarını istiyoruz. Sadece pasaport süresi uzatımı ya da askerlik işlemlerini halletmeleri için gelmelerini değil. Her türlü işlerinde yardımcı olacağımızı bilmelerini istiyoruz'' dedi.

Acar Hukuk Bürosu sahibi Avukat Çiğdem Acar vize statüsü ve göçmenlik konularında öğrencilere örneklerle ayrıntılı bilgiler iletirken, Citibank'ta yöneticilik yapan Nalan Ündeş de ABD'de meslek fırsatları ve iş bulma konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı.

Türk Amerikan Öğrenci Dernekleri Birliği (ITSS) kurucusu ve ilk genel başkanı Serhan Baykan, Amerika'da Türk öğrenci olmanın nasıl olduğunu anlattığı konuşmasında ABD'ye gelen Türk öğrencilerin okudukları üniversitelerde Türk öğrenci derneği yoksa önce bunu kurmalarını ve hep birlikte hareket etmelerini söyledi.

Toplantının yöneticisi ve aynı zamanda da ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı Ali Çınar da Türk-Amerikan ilişkilerinde son durum konulu konuşmasında ikili ilişkilerin şu an olumlu seviyede gittiğini belirtti. Türk öğrencilerin okudukları üniversitelerde Türkiye aleyhine olan her şeye tepki göstermeleri ve sivil toplum kuruluşlarına haber vermeleri gerektiğini belirten Çınar, Türk öğrencilerin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı da mutlaka hazırlıklı olmaları ve yaşadıkları yerlerdeki Türk toplumu etkinliklerine katılmaları gerektiğini söyledi.

Panele katılan Türk öğrenciler de konuşmacılara kendi sorunlarıyla ilgili olarak pek çok soru yöneltti.

Haber: AA

Fotograflar: Turkishny.com