ABD, Chicago'nun ünlü gece kulüplerinden The Mother's'taki ayrımcı uygulamayı konuşuyor. Bar yetkilileri, siyah bir genci aşırı bol pantalon giydiği gerekçesiyle bara almazken, aynı tür pantalon giyen beyaz bir genci içeri aldı.

Sol tarafta bol pantalonu ile duran Regis Murayi gece kulübünün kapısından çevrilirken, sağ taraftaki beyaz Jordan Roberts girişte herhangi bir engele takılmadı. İkili, durumu test etmek için pantalonları değişti. Yani Murayi, bol pantalonunu Roberts'a, Roberts da daha dar pantalonunu arkadaşına verdi ve sonuç şaşırtıcı oldu. Roberts o bol pantalona rağmeni içeri girdi.

Murayi, siyah olduğu için barın ayrımcılığına uğradığını söylüyor.

Ancak ayrımcılığa uğradığını iddia eden tek kişi Murayi değil. Washington Üniversitesi'nden 6 öğrenci daha, Chicago'daki barın ırkçı ayrımcılık yaptığını savundu. Olayla ilgili federal bir soruşturma açılırken, öğrenciler de bar sahibini dava etmeye hazırlanıyor.

Bir grup üniversite öğrencisi, The Original Mothers bar ile gece eğlenmek üzere anlaştı. 200 öğrencinin bara girişi kararlaştırıldı ve anlaşma yapıldı. Buna karşın, barda yaşanan bu olay öğrencilerin tadını kaçırdı.

FBI, içeri alınmayan öğrencilerden Regis Murayi'nin şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Murayi'nin de dahil olduğu Senyor Sınıf Konseyi, Chicago İnsan Hakları Komisyonu'na, Illinois Başsavcılığına ve ABD Adalet Bakanlığına şikayette bulundu.

Murayi şikayetinde, barın ayrımcı tutumunun Chicago Belediye Kanununa aykırı olduğunu, kanunun ırka dayalı ayrımcılığı yasakladığını belirtti. Murayi, içeriye girememelerinin nedeninin bol pantalonlar değil, fazla sayıda siyah öğrenci bulunmasından kaynakladığını savundu.

Bar yetkilileri ise öğrencileri ırkları nedeniyle değil, güvenlik kaygılarıyla reddettiklerini açıkladı.

Turkishny.com / Gülten Sarı