Güney England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin (SNETACA)  geleneksel olarak düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilk ayağı yapıldı.

Connecticut eyaletinin Shelton şehrinde yapılan programa, çoğu sayıda Amerikalı ve Türk misafir katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan derneğin saymanı Güzin Biro, Cumhuriyetimizin 86. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu taşıyoruz diyerek, programa katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Derneğin Başkanı Göknur McAvoy, balo öncesi Connecticut eyaletindeki Wolcott şehrinde, Türk Bayrağının göndere çekildiğini belirterek, geceye katılan Wolcott Belediye Başkanı Thomas Dunn’a teşekkür etti. Amerika’da yaşayan Türkler olarak, 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarını her sene başarı ile yaptıklarını belirten McAvoy, 30 Ekim’de eyelet senato binasında Cumhuriyet resepsiyonu ve ‘Türk Kimliği’ adlı bir program gerçekleştireceklerini belirtti.

McAvoy, “Türk Bayrağımızın geleneksel olarak her sene eyalet senato binasında dalgalanmasından gurur duyuyoruz” diyerek, gelecek haftaki programı herkesi davet etti. Programa birçok üst düzey Amerikalı ve Türk yetkilinin katılacağını belirten McAvoy, programın ana konuşmacısının Connecticut Üniversitesi Öğretim Üyesi Oksan Bayülgen’in olacağını açıkladı.

Derneğin üyesi olan Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Serap Aksoy’a, Türk-Amerikan toplumuna büyük katkılar sağlamış olmasından dolayı, dernek adına Başkan McAvoy başarı ödülü verdi. Halk Sağlığı konusunda çok başarılı çalışmalara imza atmış olan Aksoy, Yale Üniversitesinde Türk Amerikan biliminsanları ve akademisyenleri için de büyük bir panel organize edilmesini sağlamıştı.

Derneğin düzenlediği geceye, ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı ve derneğin NY Başkan Yardımcısı Ali Çınar’ın yanı sıra, derneğe başarılı katkılar sağlamış olan geçmiş dönem dernek başkanlarından Bülent Doğruyol, Leyla Yetil ve kuruculardan Kaya Büyükataman katıldı. Gecede ayrıca, derneğin bünyesinde olan Türk Okulu öğrencilerinin yapmış olduğu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili resimler sergilendi.

Turkishny.com