Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıda en az 136 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı. Saldırının ardından kent merkezinden geçen Dicle Nehri dumanla kaplandı. Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen iki intihar saldırısında ölenlerin sayısının 136'ya çıktığı bildirildi.

Polis, Irak'ta bu yıl içinde düzenlenen bu en kanlı saldırıda 500'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

İki patlamada, Dicle Nehri yakınındaki bölgede bulunan binalar sarsıldı ve ortalık kan gölüne döndü.

Polis, ilk saldırıda Adalet Bakanlığı'nın, dakikalar sonra düzenlenen ikinci saldırıda da bir hükümet binasının hedef alındığını belirtti.

Bu arada, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamından yapılan açıklamada, "bu bombaların Irak'a kaos tohumları ekmek anlamına geldiği" ifade edildi.

Irak'ta 19 Ağustos'ta Dışişleri ve Maliye bakanlıklarına düzenlenen saldırılardaki "aynı kanlı ellerin" söz konusu oldukları belirtilen açıklamada, "bu kişilerin ülkeyi kaosa sürüklemek, siyasi süreç ile parlamento seçimlerini engellemek istedikleri" ifade edildi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de, ismini vermediği "komşularını" ülkesindeki saldırıları durdurmamakla suçladı.

Talabani, yaptığı açıklamada, "komşu ve uzak ülkelerin, Irak devletine açıkça düşmanlıklarını ilan eden güçleri barındırmaktan ve destek vermekten daima ve derhal sakınmaları gerektiğini" ifade etti.

Bağdat'ta Ağustos ayında 100 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan sonra Irak'ın Suriye'yi bu saldırının faillerini barındırmakla suçlaması, iki ülke arasında krize neden olmuştu.