Küba'nın Şam Büyükelçisi Luis Marisu Figeredo, ABD'nin 17 yıldır ekonomik, siyasi, kültürel gibi bir çok alanda devam eden ambargosunun maliyetinin 236 milyar doları bulduğunu söyledi.

Figeredo, ABD Devlet Başkanı Obama döneminin diğer dönemlerden farksız olduğunu savunarak, Küba'ya yapılan ambargoda herhangi bir hafifleme görmediklerini belirtti.

Küba'nın Şam Büyükelçisi Luis Marisu Figeredo ABD'nin Küba'ya uygulamış olduğu ambargonun maliyeti ile ABD'nin yeni yönetiminin bu alandaki tutumu ile ilgili basın mensuplarına bilgi vermek amacıyla evinde bir basın toplantısı düzenledi. Küba Büyükelçisi Figeredo, ABD'nin Küba'ya uygulamış olduğu ambargonun, eğitim, sağlık, kültür, sanayi, imar gibi her alanda ülkesine büyük zararlar verdiğini ifade ederek, bu konuda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Figeredo, "Günden güne şiddetlenerek devam eden ambargonun maliyeti 96 milyar dolar. Ancak diğer etkenleri de hesapladığımızda bu rakam 236 milyar doları buluyor. 17 yıldır devam eden bu ambargonun çok büyük zararları oldu. Eğitim, sağlık, sanayi, imar gibi tüm alanlarda büyük zararları var." diyerek ülkesinin yaşadığı zararları anlattı.

Ülkesinin ihtiyaç duydu ürün ve maddeleri, ABD başta olmak üzere, Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinin serbest pazarlarından karşılama imkanının olduğunu ancak kendilerine çok maliyetli geldiğini belirtti.

ABD'nin yeni yönetimi ile ilgili olarak Figedero, "Barak Obama yönetimi beklenilenin aksine diğer yönetimlerden farksız bir politika izliyor. Özellikle Küba'ya gerçekleştirilen ambargonun kaldırılması konusunda hiç bir şey ortaya konmadı. Ancak biz yeni ABD yönetiminden uygulanan bu ambargoyu kaldırmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Büyükelçi Figedero, ABD ile diyaloga açık olduklarını ancak hiç bir şekilde yabancı bir ülkenin kendi iç politikalarına ve iç işlerine karışmasına da izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Figedero, ABD'nin Kübalı 5 kişiyi casus oldukları iddiasıyla tutukladıklarını belirterek, ABD yönetiminin cezaevinde tuttuğu Kübalı vatandaşların ülkelerine yönelik yapılan terör eylemleri ile ilgili araştırma yaptıkları ve masum olduklarını savundu.

CİHAN