Irak'ın başkenti Bağdat'a giden Obama'nın Dışişlerinde güvendiği isimlerden Rice, burada Irak Ocak 2010 yapılması planlanan Irak seçim yasası ve başta ABD olmak üzere, Bağdat ve Erbil yönetimi arasındaki ilişkileri görüştü.

Bu nedenle dün gece ABD'ye ait askeri uçakla Erbil'e gelen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, buradan yoğun güvenlik önlemleri altında Erbil'de bulunan 'Beyaz Köşk'e' geçti.

Irak Bölgesel yönetim Başkanı Mesut Barzani tarafından kapıda karşılanan Rice ve beraberindeki heyetle basına kapalı bir görüşme gerçekleştirildi. Gerçekleşen görüşmede bölgesel Kürt hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani ve yeni hükümeti kurmakla görevli olan Berham Salih de hazır bulundu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrası bir açıklama yapılmazken konu ile ilgili kısa yapılan yazılı açıklamada Rice'nin ilk kez Erbil'e gerçekleştirdiği ziyaretin nedenin siyasi sorunlar ile Irak seçim yasası ve ABD, Kürt bölgesi ve Bağdat ve arasındaki ilişkilerin görüşüldüğü ifade edildi.

Daha sonra Rice ve beraberindekilerle birlikte tarihi Erbil Kalesine geçti. Kaleyi gezen Rice, burada kendisi için düzlenen folklor gösterilerini izledi. Rice, bir ara yerinden kalkarak folklor ekibin arasına geçip yöresel oyun oynadı.

Ekibe uyum sağlamakta zorlamayan Rice, folklor ekibi alkışla tebrik ederken, burada Kürt kadınlar tarafından yapılan saç ekmeğinin yapılığını seyrederek ekmekten de tattı.

Bilindiği üzere Irak parlamentosu geçtiğimiz çarşamba günü Ocak 2010'da yapılması planlanan genel seçimler konusunda bir anlaşmaya varamamıştı. Kürt gruplar yasayı kabul etmeyerek, oylamaya katılmayarak süreci tıkamışlardı.

Uzmanlar yaklaşan genel seçimle birlikte ABD'nin Irak'tan çekilmeye çalıştığı bir döneme denk gelmesi hayati bir önem arz ediyor. Ancak gruplar anlaşmazlıkların seçimlerin zamanında yapılmasını belirsiz hale getiriyor.

CİHAN