Dünya nüfusunun neredeyse yarısını barındıran 16 Doğu Asya ülkesinin liderleri bugün Talyand'da bir araya geldi. Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerinin de katılımıyla Tayland'da dün yapılan Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantısının ardından bugün yapılan toplantıya Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan liderleri de katıldı.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, toplantıya katılan 16 ülkenin dünya nüfusunun hemen hemen yarısını barındırdığını ve dünyada üretilen toplam Gayrı Safi Milli Hasılanın üçte birine sahip olduğunu belirtti.

Toplantıda ekonomik işbirliği, felaketlerin kontrolü ve iklim değişikliği gibi günümüz dünyasının en önemli sorunları ele alınacak.

Toplantı basına kapalı olarak yürütülürken, Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kazuo Kodama, gazetecilere, liderlerin Kuzey Kore ve Myanmar'daki gelişmelerden duydukları endişeleri gündeme getirmelerinin de beklendiğini söyledi.

Sözcü, liderlerin 3 gün sürmesi beklenen toplantısında "bütün bölgeyi kapsayan geniş bir ekonomik işbirliğinin temelini atabileceklerini umduğunu" belirtti.

ASEAN liderleri ise dün yaptıkları toplantının sonunda Myanmar yönetimine, gelecek yıl düzenleme vaadinde bulunduğu genel seçimlerin özgür ve adil olması çağrısında bulundu.

Liderlerin yaptığı resmi açıklamada Myanmar'da tutuklu bulunan muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'den bahsedilmemesi, insan hakları eylemcilerinin tepkisine neden oldu.

AA