Göreve başladığında İslam dünyası ile ilişkileri düzeltme ve geliştirme sözü veren ABD Başkanın Barack Obama bu yöndeki ilk somut adımı atıyor. Konuyla ilgili Beyaz Saray bir açıklama yaptı. Açıklamada, Müslüman uluslar için milyon dolarlık teknoloji fonu ayrıldığı belirtildi. Obama, İslam dünyasına seslendiği konuşmasında bu yönde bir söz vermişti.

Bu çerçevede, ABD Deniz Aşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC), İslam ülkelerinden seçilecek proje ve vakıflara 25 ila 150 milyon dolar arasında yardım yapacak.

Beyaz Saray, küresel Teknoloji ve Buluş Fonu'nun; Asya, Ortadoğu ve Afrika'da özel sektör yatırımlarını hızlandıracağını ve destekleyeceğini belirtti.

Bu fonlar, kaydadeğer projeler aracılığıyla ekonomik fırsatları arttıracak, teknoloji, eğitim, medya, hizmetler, temiz teknoloji gibi sektörlerde yeni istihdam alanları yaratacak.

OPIC ise, örnek projelerin, yeni bilgisayar teknolojisinin ya da telekomünikasyon sistemlerinin gelişmesini hızlandıracağını, geniş bant internet hizmetlerine erişimi arttıracağını açıkladı.

Bu fondan yararlanmak için sunulacak projeler için son tarih Kasım. Ocak ayında da fona erişmeyi hak edenlerin listesi Washington'da açıklanacak.

Nihai seçim ise Haziran ayında duyurulacak.

Obama, Haziran ayında Müslüman dünyasına yaptığı açıklamada, "21. yüzyılın eğitim ve yenilik yılı olacağını" söylemiş, İslam dünyası ve Amerika arasında yeni bir başlangıç için de söz vermişti.

Turkishny.com / Gülten Sarı