İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, İran'ın şu anki uluslararası iyi niyet ortamını kullanıp bölgede nükleer güç olma amacına ulaşmaya devam edeceğinden endişe duyduklarını söyledi.

İsrail'in Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma Bakanı da olan Şalom, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban ile İran'ın nükleer programı, Lübnan ve İsrail-Filistin meselesini görüştüklerini belirtti. Şalom ''Genel Sekretere, İran'ın uluslararası toplumun iyi niyetini, asıl amacı olan nükleer güç olma ve Orta Doğu'da rejimleri değiştirmeye çalışma hedeflerine ulaşmayı sürdürmek için kullanmasından derin endişe duyduğumuzu söyledik'' dedi.

''Biz İran'ın hiçbir zaman nükleer güç olma hedefinden vazgeçmeyeceğine inanıyoruz'' diye konuşan Şalom, ''Gerçek niyetlerini geçmişte sakladılar, bunu gelecekte de yapacaklar. Biz İran'ın denetim olmamasından yararlanarak nükleer gücünü geliştirmeye devam etmesi olasılığından çok endişe duyuyoruz'' dedi.

''İsrail'in Orta Doğu'yu nükleer silahlardan arındırılmış bölge yapılması hedefine'' onay verip vermeyeceğinin sorulması üzerine ise ''şu anda bizi öldürmeye çalışanlardan kendimizi korumak zorunda olduğumuz bir durumdayız, eğer İran nükleer güç olma hedefinden vazgeçerse bu bölgeye istikrar getirecektir'' diyen Şalom, bu durumdan en çok endişe eden ülkelerin arasında Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin geldiğini belirtti. Şalom İran'ı, bölgede ılımlı Arap ülkelerinin rejimlerini zayıflatmaya çalışmakla da suçladı.

NETANYAHU: ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ ULUSLARARASI ÇABALAR, İRAN TEHLİKESİNİ DURDURMANIN EN İYİ YOLU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD öncülüğündeki uluslararası çabaların, "tüm dünya için bir tehlike oluşturan İran'ın nükleer silah edinmesini durdurmanın en iyi yolu" olduğunu söyledi.


Netanyahu, Amerikan Washington Post gazetesine yaptığı ve İsrail basınına yansıyan açıklamalarında, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonunca İran'a sunulan son anlaşma taslağında, İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu, işlenmesi için ülke dışına göndermesi önerisiyle ilgili olarak, "herhangi bir çözümün aynı zamanda uranyum zenginleştirmenin durdurulmasıyla birlikte olması gerektiğine" işaret etti.

Netanyahu, İran'ı "kendisini ve yandaşlarını nükleer silahlarla donatma peşindeki karanlık bir radikal rejim" olarak nitelendirdi ve "Önemli olan, uluslararası toplmun İran'ın ancak tek bir amacı olabilecek uranyum zenginleştirme programını durdurması için baskı yapmasıdır" diye konuştu.

Netanyahu, "Biz kesinlikle tehdit altındaki tek ülkeyiz, ama kesinlikle sonuncusu değiliz" ifadesini kullandı.

-"İÇ SORUŞTURMA AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"-


İsrail'in yılbaşında Gazze Şeridi'nde düzenlediği askeri operasyon sırasında ordunun tavrıyla ilgili olarak iç soruşturma açmayı düşündüklerini de belirten İsrail Başbakanı, bir iç soruşturma komisyonu kurulması halinde, bunun Goldstone raporu yüzünden değil, sadece içsel nedenlerden kaynaklanacağını da söyledi.

Güney Afrikalı Yahudi yargıç Richard Goldstone tarafından hazırlanan rapor, BM İnsan Hakları Konseyi'nde kabul edilmişti. İsrail, raporu tek yanlı ve önyargılı olarak nitelendilmiş ve reddetmişti.

Rapor, hem İsrail'i, hem de Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimini savaş suçları işlemekle suçlamış; her iki tarafa da bağımsız soruşturma komisyonları kurması tavsiyesinde bulunmuştu.

AA