BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'nin dünyadaki pek çok sorunun çözümü yolunda çok çalıştığını belirterek, sorunların çözümünde dünyaya birlik ve işbirliği çağrısında bulundu. Genel Sekreter Ban, ''24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında BM'nin ''Birleşmiş Milletler Halkları için çalıştığını'' belirten Ban, dünyada en yüksek miktarda insani yardımı, en zorlu bölgelerde BM'nin dağıttığını belirtti.

Ban mesajında şunları kaydetti:

''Dünya çocuklarının yüzde 40'ına aşıyı biz sağlıyoruz. Savaş ve baskıdan kaçan, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 100 milyon kişiye ve 30 milyonu aşkın mülteciye biz yiyecek temin ediyoruz. Barış gücünde görev yapan askerlerimizin sayısı 115 bine yani şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaşmış bulunuyor. Sadece geçtiğimiz yıl seçimlerin yapılmasına katkıda bulunduğumuz ülke sayısı 50'ye ulaşıyor. Ayrıca tüm BM sistemi, küresel ekonomik krize ve yaratabileceği sosyal çalkantılara karşı tüm gücünü seferber etmiş bulunuyor''

Dünyadaki tüm insanların yoksulluk ve açlığın yok edilmesi, barışın korunması, eğitimin yaygınlaştırılması, insan haklarının savunulmasında ve aralık ayında Kopenhag'da yeni iklim değişikliği anlaşmasının imzalanması yolunda BM'nin alacağı adımları dikkatle izlediğine işaret eden Ban, ''Tüm insanlar, aralık ayında bizden Kopenhag'da, hepimizi koruyacak ve daha yeşil, daha sürdürülebilir bir ekonomi için zemin oluşturacak kapsamlı, eşitlikçi bir anlaşmaya varmamızı bekliyor'' dedi.

Dünya meseleleri açısından benzeri görülmemiş bir dönemden geçildiğini ifade eden Ban, pek çok krizle aynı anda mücadele edilmeye çalışıldığını ve iklim değişikliğinin her geçen gün daha da korkutucu bir hal aldığını belirtti.

Ban ''Tüm bunlar, 21. yüzyılın bir gerçeğini, yani tek bir gezegeni, tek bir evi paylaştığımız gerçeğini ortaya koyuyor. İnsanlar, ya diğer canlılarla birlikte yüz üstünde kalacaklar ya da hep birlikte batacaklar'' dedi.

BM'nin bu sorunlarla mücadelede çok çalıştığını ve özellikle de en fazla ihtiyaç duyanlar için gerçek çözümler üretecek yeni bir ''çok taraflılık anlayışı'' geliştirdiklerini belirten Ban, daha yapılacak çok şey bulunduğunun farkında olduğunu, ancak son zamanlarda genel olarak tüm sorunların çözü yolunda mesafe alındığını belirterek, bu kapsamda 64. dönem BM Genel Kurul üst düzey toplantılarının cesaret verici olduğunu belirtti.

Ban mesajının sonunda, ''Birleşmiş Milletler Günü'nde en fazla korunmaya muhtaç olanlar, güçsüzler ve kendini savunacak gücü olmayanlar adına kararlılığımızı iki kat artıralım. Gelin her zamankinden daha fazla birlik olalım, dünyayı daha güvenli, daha iyi bir yer yapmak için amaç birliği yapalım, işbirliği yapalım'' ifadesine yer verdi.

Genel Sekreter Ban'ın mesajı, BM'nin internet sitesinde video film olarak da yer alıyor.

BM Ana Sözleşmesi'nin (Şartı) 1945 yılında yürürlüğe girdiği tarih olan ''24 Ekim'', 1948 yılından bu yana ''Birleşmiş Milletler Günü'' olarak kutlanıyor.

AA