ABD, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK), İran'ın düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stokunun azaltılmasıyla ilgili hazırladığı anlaşma taslağına resmi destek verdi.

Rusya ve Fransa da öneri konusunda ABD'yi destekliyor.

İran devlet televizyonu ise İran'ın öneriyi kabul etmediğini ve bir reaktör için gereken nükleer yakıtı, ABD dahil isteyen her ülkeden satın almak istediğini duyurdu.

UAEK ev sahipliğinde İran ve batı ülkeleri arasında Viyana'da yapılan ve 3 gün süren, İran'ın nükleer yakıt ihtiyacını karşılamaya yönelik görüşmelerin ardından çarşamba günü belirlenen öneri taslağı, İran'daki uranyumun büyük bölümünün zenginleştirilmek üzere yurt dışına gönderilmesini öngörüyor.

UAEK, çarşamba günü İran, Rusya, ABD ve Fransa'ya, İran'ın düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stokunun azaltılmasıyla ilgili bir anlaşma taslağını vermiş ve buna iki gün içinde yanıt verilmesini istemişti.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İranla ilgili durumun pek olumlu olmadığını söyledi.

Lübnan resmi haber ajansının bildirdiğine göre, resmi bir ziyaret için Lübnan'da bulunan Kouchner, ''İranla ilgili durumun pek olumlu olduğunu söyleyemem. Viyana'daki görüşmeler devam ediyor ancak aldığımız istihbarat, durumun çok olumlu olmadığını gösteriyor'' diye konuştu.

Obama, İran'ın Yanıtını Bekliyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İran'ın uranyum zenginleştirme teklifine cevabı hakkında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) haber beklediği bildirildi.

Beyaz Saray sözcünün yardımcısı Bill Burton, "Başkan, herkes gibi, (UAEK Başkanı Muhammed) El Baradei'den son sözün ne olduğunu duymak için bekliyor" diyerek, El Baradei'in teklifle ilgili resmi bir yanıt almadığını kaydetti. UAEK, Çarşamba günü İran, Rusya, ABD ve Fransa'ya, İran'ın düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stokunun azaltılmasıyla ilgili bir anlaşma taslağını vermiş ve buna iki gün için yanıt verilmesini istemişti.

İRAN, URANYUM SATIN ALMA TALEBİNE CEVAP BEKLİYOR

İran, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum taleplerine ''net bir cevap'' verilmesini istedi.

Devlet televizyonu, müzakereci ülkelerden, Tahran'daki araştırma reaktörü için ihtiyaç duyulan yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum isteklerine ''açık, yapıcı ve güven verici'' cevap beklendiğini duyurdu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) ev sahipliğinde İran ile ABD, Rusya ve Fransa arasında 19 Ekimde Viyana'da yapılan üçlü müzakerelerdeki heyete yakın bir kaynağa istinaden verilen haberde, ''İran, Tahran'daki reaktör için yakıt almak istiyor. Satıcı ülkeler, kendi görüşlerini yansıtan planları cevap olarak telakki edeceğine, alıcı ülkeye olumlu cevap versin'' ifadesi kullanıldı.

İran'ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyduğunu UAEK'ya bildirmesi üzerine, önce ABD ve Rusya, sonra da Fransa'nın bu ülkeye uranyum satabileceği belirtilmişti.

Tahran yönetimi, kendisinin yüzde 5 zenginleştirdiği uranyumun satıcı ülkelerce dışarıda yüzde 20 oranında zenginleştirilip iade esilmesi önerisine sıcak bakmadığını açıklamıştı.

İran, tıbbi araştırmalar için ihtiyaç duyulan yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumu, ABD dahil isteyen her ülkeden satın alabileceğini bildirmişti.
İran'ın UAEK Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Viyana'daki üç günlük müzakerenin sonunda yaptığı açıklamada, "görüşmelerin olumlu geçtiğini" ifade ederek, "toplantılarda uranyum zenginleştirme sürecini değil, ihtiyaç duydukları nükleer yakıtı nasıl temin edeceklerini görüştüklerini" söylemişti.

UAEK Başkanı Muhammed El Baradei de açıklamasında, ''taraflara bir anlaşma taslağı sunduğunu ve katılımcı ülkelerin yanıtlarını 23 Ekime kadar kendisine iletmesini beklediğini" belirtmişti.

AA