Slovakya'nın başkenti Bratislava'da dün başlayan NATO Savunma Bakanları Toplantısı sona erdi.

Toplantının bugünkü son oturumunda Afganistan'da görev yapan NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücünün (ISAF) faaliyetleri ile güvenliğin Afgan ulusal güçlerine teslim edilmesinin koşulları ele alındı. Afganistan oturumunun ardından basına açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantının kapsamlı ve yapıcı geçtiğini ifade ederek, İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlarıyla Afganistan'daki gelişmeleri enine boyuna tartıştıklarını söyledi.

Rasmussen, Afganistan konusunun İttifakın gündeminde kalmaya ve üye ülkelerle görüşmelerin devam edeceğini belirterek, "Afganistan'da başarıya ulaşabilmek için eğitmen personel ve paraya ihtiyaç duyulduğunu" kaydetti.

Bir soru üzerine, NATO'nun Afganistan'da ömür boyu kalmak niyetinde olmadığını ifade eden Rasmussen, "Güvenliğin Afgan ulusal güçleri tarafından sağlanabildiğinden emin oldukları an İttifakın ülkedeki misyonunun sona ereceğini" bildirdi.

Basın toplantısında ABD'nin doğu Avrupa ülkelerinde konuşlandırmayı planladığı füze kalkanı projesine de değinen Rasmussen, projenin Avrupa'nın güvenliği için çok önemli olduğunu kaydederek, "Bu projeyi tümüyle NATO projesine çevirebileceklerini" söyledi.

Rusya'nın füze kalkanı projesine yönelik endişelerini anımsatan bir gazeteciye Rasmussen, "Biz Rusya'nın savunma sistemini de NATO sistemine entegre edebileceğimizi daha önce açıklamıştık" yanıtını verdi.


-GATES FÜZE KALKANI PROJESİNİ SAVUNDU-

ABD Savunma Bakanı Robert Gates de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin doğu Avrupa'da konuşlandırmak istediği füze kalkanı projesini detaylı olarak anlattı ve "Bu projenin tüm Avrupa'yı İran'dan yapılacak bir füze saldırısına karşı koruyacak güvenli bir proje olduğunu" söyledi.

Rusya'nın projeye yönelik endişelerine de değinen Gates, "Rusya'nın projeye ortak olmasından memnuniyet duyarız" diye konuştu.

-AİLE FOTOĞRAFI -


NATO Savunma Bakanları resmi görüşmelerin ardından ISAF'a katkı veren ülkelerin savunma bakanlarıyla birlikte aile fotoğrafı çektirdiler.
Aile fotoğrafının hazırlık safhasında da kısa süreli ikili temaslar oldu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de aile fotoğrafı çerçevesinde bazı meslektaşlarıyla sohbet ederken fotoğraf çekiminin ardından ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile bir araya gelerek uzun süre sohbet etti.

Gönül, resmi görüşmelerin ardından Türkiye'ye dönmek üzere akşam saatlerinde Bratislava'dan ayrıldı.

AA

Fotoğraflar: AA -Ajanslar