Birleşmiş Milletler'in (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Kai Eide, Afganistan'da 7 Kasım'da yapılacak ikinci tur devlet başkanı seçimlerinde yolsuzluk görülebileceğini belirtti. Norveçli diplomat Eide, ilk turda görülen yaygın yolsuzluluğun ikinci turda tamamen bertaraf edilemeyebileceğini, ancak azaltılabileceğini söyledi.

Eide, ayrıca Taliban'ın seçmeni tehdit ettiği 20 Ağustos'taki ilk tur seçimlerden bu yana güvenlik durumunda da iyileşme sağlanamadığını ifade etti.

Afganistan'da 7 Kasım'da yapılacak ikinci tur seçimde, yeniden bu göreve talip olan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ilk turu ikinci sırada tamamlayan eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah yarışacak.

İlk turda Karzai'nin yüzde 50'nin üstünde oy aldığı açıklanmış, ancak Seçim şikayet komisyonunun oyların bir kısmını yeniden incelemesi sonucu ikinci tura gidilmesine karar verilmişti.

KARZAİ İKİNCİ TURUN "İYİ VE TEMİZ" OLMASINI DİLEDİ

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, devlet başkanı seçiminin gelecek ay yapılacak ikinci turunun, ülkede istikrarın sağlanması için daha "iyi ve temiz" olmasını diledi.

Devlet Başkanlığı Sarayından yapılan açıklamaya göre Karzai, tartışmalı seçimin ikinci turunun yapılmasını milletin çıkarı için, istikrar ve demokrasi uğruna kabul ettiğini belirtti.

Karzai, ikinci turun ilk turdan daha iyi olmasını istediğini de ifade etti.

7 Kasımda yapılacak ikinci tur için, Seçim kampanyasının yarın öğleden sonra başlaması bekleniyor.

İkinci turda, Karzai ve 20 Ağustostaki ilk turu ikinci sırada tamamlayan eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah yarışacak.

İlk turun ardından Karzai'nin yüzde 50'inin üstünde oy aldığı açıklanmış, ancak Seçim şikayet komisyonunun oyların bir kısmını yeniden incelemesi sonucu ikinci turun yapılmasına karar verilmişti. Afganistan'da hiçbir aday yüzde 50 oy alamazsa, ilk iki aday arasında ikinci tur yapılıyor.