Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Caoşü, Amerikan Kongresinin, "Çin'den internet casusluğu tehdidi geldiği" iddiasına sert tepki göstererek, bu tür iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve soğuk savaş anlayışını taşıdığını söyledi.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Amerikan Kongresine bağlı "ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik Değerlendirme Komisyonu"nca yayımlanan raporda, Çin hükümetinin ABD'ye yönelik "internet casusluğu faaliyetleri"ni yoğunlaştırmakta olduğu iddiasına yer verilmişti. Sözcü Ma, komisyonun "Çin tehdidi" teorisini her zaman savunduğuna işaret ederek, komisyondan soğuk savaş anlayışını terk edip Çin-ABD ilişkilerinin yararına olacak davranışlarda bulunmasını beklediklerinin altını çizdi.

ABD, geçen ay yayımladığı "2009 Ulusal İstihbarat Strateji Raporu"nda Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore'yi ABD'nin çıkarlarına meydan okuyan başlıca dört ülke olarak nitelemişti.

Raporun hemen ardından Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD, "rapordaki yanlışları düzelterek, iki ülke arasındaki karşılıklı güveni zedeleyen söz ve davranışlara son vermeye" çağrılmıştı.

AA