Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Akdeniz Parlementerler Asemblesi'nde parlementerlere seslendi. Erdoğan Gazze yalnızca bizim değil insanlığın sorunudur dedi. Erdoğan Kıbrıs konusunda da sert çıktı.

Akdeniz hepimize eşit fırsatlar sunuyor. Zengin imkanlar zengin potansiyeller sunuyor. Terör iklim değişiklşiği çevre kirliliği sınır aşan suçlar da bütün ülkeler için olduğu kadar Akdeniz ülkeleri için  de tehdit. Ortdaoğu'daki çözümsüzlük Balkanlardaki güvensizlik Akdeniz'i de etkiliyor. Akdeniz'in bir ucunda İspanya diğerinde Türkiye var. Bu bölgede yaşanan sorunların en temel nedeni olan teröre karşı duyarsız olmak mümkün değil. Gazze'de yaşanan sadece bölgeyi değil Akdeniz'i etkiliyor. Bu trajediye gözlerimizi kapayarak sonuç alamayız... Bunları kitle iletişim silahları ile ölümüne sessiz kalamayız. İsrail'in güvenliği ne kadar önemli ise Filistin'in de o kadar önemlidir.

Türkiye bu büyük denizin potansiyeline de duyarlı yaklaşıyoruz. Duyarlı davranıyoruz Akdenizi bir aile olarak görüyoruz. Bunlar bizim Akdeniz kimliğimize sahip çıkmamıza el ele vermemize fırsat vermiyor. 

Biz Kıbrıs'ta kazan kazan sürecine dayanan konuyu tamamlayalım. Annan planını KKTC desteklerken Güney yaklaşmadı. Güney Kıbrıs ödüllendirildi. Shröder'in eserinde süreç içerisinde  Türkiye'ye yapılan ahlaksızlıktır dedi. Biz bütün tartışmaların sonucunda gelinen bu noktadayız. Şimdi yapılan şu Güney Kıbrıs AB'de olduğu için her türlü kararda taraf tutuluyor.Ben bu toplantının içeriğini önemsiyorum. Adadaki müzakere sürecine desteğimiz tamdır. Bizler garantör ülke olarak yere sağlam basmamız lazım.