Azerbaycan'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki ülkenin ayrılmaz bir bütün olduğunu belirterek, ''Tarihimiz ezelidir, geçmişin derinliğine gider kardeşliğimiz. Geleceğimiz ve gelecekteki kardeşliğimiz ebedidir'' dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti ve çelenk bıraktı.Ziyaretten sonra Davutoğlu ve Memmedyarov, basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Türkiye ve Azerbaycan arasında sorun olmadığını belirten Memmedyarov, bir ulus, iki devlet olduklarını söyledi.

Azerbaycan'a gelmekten mutlu olduğunu belirten Davutoğlu da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile çok kapsamlı görüşmeler yaptığını bildirdi.

Davutoğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti topraklarıyla Azerbaycan Cumhuriyeti toprakları, Türkiye Cumhuriyeti bayrağıyla Azerbaycan Cumhuriyeti bayrağı aynıdır. Birbirine yabancı değildir. Türk topraklarıdır. Türk bayraklarıdır. Biz, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü kendi toprak bütünlüğümüz gibi aziz biliyoruz. Azerbaycan bayrağı ve o bayrak üzerindeki ay-yıldız aynı bizim bayrağımız gibi mukaddestir. Ona ihtimam göstermek her Türk'ün görevidir ve bu konuda 72 milyonun hissiyatına tercüman olmak istedik'' diye konuştu.

Türk Şehitliği'ndeki ay-yıldızlı bayrağın Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak bayrağı olduğunu belirten Davutoğlu, ''Biraz önce ziyaret ettiğimiz Karabağ şehitlerimiz ve Anadolu'dan gelip Azerbaycan'ın bağımsızlığı için burada şehit düşmüş kardeşlerimiz, aynı ideal için, aynı ülkü için, Azerbaycan'ın istiklali için şehit düştüler. Onlar da ortak şehitlerimizdir''dedi.

Bursa'daki olaylara da değinen Davutoğlu, ''Azeri kardeşlerimizi ne kadar rahatsız ettiyse, Türk kardeşlerinizi de o kadar rahatsız etmiştir'' diye konuştu.

Davutoğlu, Bursa'daki olaylardan dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinde, gerekli yasal işlemlerin yapılacağını beyan ettiğini de kaydetti.

Davutoğlu, ''Şunu dost düşman bilmelidir ki, Türkiye ve Azerbaycan ebediyen kardeş kalacaktır. Bu ülkenin kardeş halkları, aynı milletin fertleri olarak, her yerde bu iki devleti Türk devleti olarak, bu iki bayrağı da Türk bayrağı olarak hep yukarıda, yüksekte, en ulu yerlerde tutacaklardır'' dedi.

Hiç kimsenin bayraklara hakaret etmesine izin vermeyeceklerini belirten Davutoğlu, böyle bir durum olduğu takdirde ortak hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

Basın mensuplarının, ''Şehitlikteki bayraklar ne zaman dikilecek'' biçimindeki sorusuna, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, bu konuyu görüştüklerini ve Bursa'daki olaylara karışanların cezalandırılması gerektiğini yanıtını verdi.

AA