İran'a yeni yaptırımlar öngören bir yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu.

Nükleer faaliyetleri nedeniyle İran'a yönelik ABD politikasını sertleştirmeyi amaçlayan birçok başka metinden sonra meclise sunulan tasarı, ABD hükümetiyle iş yapan özel şirketlerin İran'da enerji ya da hassas teknoloji sektöründe bir bağlantısı bulunmadığını kanıtlar bir sertifika ibraz etmelerini öngörüyor.

Bu sektörün metne dahil edilmesinin İran hükümetinin, haziran ayında seçim sonrası gösteriler sırasında yaptığı gibi ''İran'da bağımsız bilgi akışını kısıtlamasını'' engellemeye yönelik olduğu bildirildi.

Tasarının hazırlanmasına katkıda bulunan Amerikan bağımsız kuruluşu United Against Nuclear Iran (UANI) da bu maddenin çok uluslu Nokia ve Siemens'i de kapsayabileceğini kaydetti.

Şirketlerin sahte bir sertifika ibraz etmesi durumunda ise bir daha ABD hükümetiyle iş yapma olanaklarının ortadan kalkacağına dikkat çekildi.

Tasarının hazırlayıcılarından Cumhuriyetçi Parti'den John Mica ile Demokrat Parti'den Ron Klein de yazılı açıklamalarında, ''İran ya da ABD hükümetiyle iş yapmak. Bir tercih yapma zamanı gelmiştir'' dedi.

AA