Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETAV) tarafından ''Türkiye'nin Dönüşen Küresel Rolü: Nereden Nereye'' başlıklı konferans düzenlendi. SETA Vakfı Genel Merkezi'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan ABD Princeton Üniversitesi'nden Joshua Walker, Türkiye'nin Osmanlı İmparatorluğu'ndan bugüne dek içinden geçtiği süreçler, son dönemde dış politikada yaşanan gelişmeler, küresel ve bölgesel politikalarda Türkiye'nin rolü gibi alanlarda konuşma yaptı.

Walker, Türkiye'nin jeostratejik öneminin kimse tarafından gözardı edilemeyeceğini belirterek, Ortadoğu'nun, halen dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu ve Türkiye'nin de bu bölgeyle hem tarihsel ve kültürel hem de siyasal ve ekonomik olarak ciddi bağları bulunduğunu söyledi.

Son zamanlarda özellikle ABD çevrelerinde sürekli dile getirilen ''terörle mücadele ve küresel terörü yenme'' politikasının Türkiye'yi yeniden dünyanın merkezi konumuna taşıdığını belirten Walker, Türkiye'nin gelecek yıllarda Orta Asya'daki ülkeler için de bir model oluşturabileceğini bildirdi.

ABD'nin eski başkanı George W. Bush'un uyguladığı politikayla şu anki başkan Barack Obama'nın politikaları arasında uygulamada bir değişiklik olmadığının altını çizen Walker, ''Mesajda bir değişiklik yok, değişiklik yalnızca mesajı taşıyanda. Bush, siyaset sahnesinde istediğini rakibine yumruğunu kaldırarak almaya çalışıyordu, Obama ise o yumruğu çözdü ama el halen havada sallanıyor'' diyerek tüm dünya gibi ABD toplumunun da Obama'nın uygulayacağı politikayı merakla beklediğini kaydetti.

ABD yönetiminden kimi yetkilillerin Türkiye'nin son zamanlarda Ortadoğu'da yürüttüğü etkin politikayla ilgili olarak, ''Biz Ortadoğu'da barışa ulaşabilmek için çok türlü yolar denedik ama başarılı olamadık. Bırakalım da bir kez de Türkler denesin, belki başarıya ulaşırlar'' görüşünde olduğunu vurgulayan Walker, bölgede Türkiye'nin istikrarsızlaşmasının tüm bölgede istikrarsızlık anlamına geleceğini dile getirdi.

''Türkiye, hem Batı hem de Doğu'ya bakacak kadar büyük bir ülkedir'' diyen Walker, bölgeye bakıldığında bölgenin geleceğiyle ilgili iki bakış açısını gördüklerini, bunlardan ilkinin, Türkiye'nin bölgenin geleceğiyle ilgili vizyonu olduğunu, diğerinin ise İran'ın bölgesel vizyonu olduğunu belirterek, ABD ve Avrupa'nın tercihinin bu durumda Türkiye'nin gelecek vizyonu olacağını söyledi.

Walker, Türkiye'nin şu anda yürüttüğü politikayla ve bölgesel konjonktür gözönüne alındığında gelecekte bir ''süper bölgesel güç''e dönüşebileceğini sözlerine ekledi.

AA