Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB sürecinin fasıllara endekslenmemesi gereğini vurgularken “O zaman sırtımızdaki davulun tokmağını gidip Brüksel'e teslim etmiş oluruz” uyarısını yaptı.

Şu anda sorun yaşanan 18 başlıktan 2-3 tanesine Almanya ve Avusturya'nın engeller koyduğunu anlatan Bağış, Fransa’nın artık “imtiyazlı ortaklık”tan söz etmemek için bir irade ortaya koyduğunu, müzakereleri desteklemek için de “Son derece zeki ve kazan-kazan formülü üzerine kurulmuş” bir yaklaşımının bulunduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB ile müzakere sürecinin fasıllara endekslenmemesi gereğini vurgularken “O zaman sırtımızdaki davulun tokmağını gidip Brüksel'e teslim etmiş oluruz” uyarısını yaptı. Şu anda sorun yaşanan 18 başlıktan 2-3 tanesine Almanya ve Avusturya'nın engeller koyduğunu anlatan Bağış, Fransa’nın artık “imtiyazlı ortaklık”tan söz etmemek için bir irade ortaya koyduğunu, müzakereleri desteklemek için de “Son derece zeki ve kazan-kazan formülü üzerine kurulmuş” bir yaklaşımı bulunduğunu söyledi.

Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği Strazburg'da Deutsche Welle'nin sorularını yanıtlarken Türkiye'de muhalefet partileri ve medyanın Avrupa Birliği sürecine olan ilgisizliğinden şikayet etti. Türkiye’nin reformları sürdürmesi gereğine vurgu yapan Bağış, “Türkiye’ye AB engelinin sonsuza kadar sürmeyeceği”ni de ifade etti.

-“2-3 BAŞLIĞI ALMANYA VE AVUSTURYA ENGELLİYOR”-

Buna karşın, üyelik müzakerelerinde siyasi engellerin olduğunu da kaydeden Bağış, “Şu anda 18 faslımızın üzerinde bir şekilde siyasi engel var. Bunların 8'i Kıbrıs Ankara anlaşmasından dolayı, 5'i Fransa'dan dolayı, 2-3 tanesi Almanya ve Avusturya'nın koyduğu engellerden dolayı. Bir kısmı Konsey'in, Komisyon'un tavsiyeleri çerçevesinde bize açılış kriterlerini belirtmemiş olmasından dolayı” diye konuştu.
Egemen Bağış, AB sürecinin fasıllara endekslenmemesi gereğini vurgularken de “O zaman sırtımızdaki davulun tokmağını gidip Brüksel'e teslim etmiş oluruz. Bizim düşüncemiz, madem davul sırtımızda tokmak da bizde olmalı” dedi ve siyasi engellerin hiçbiri sonsuza kadar sürmeyeceğini altını çizdi.

Kıbrıs ile ilgili olarak AB ile KKTC arasında doğrudan ticaretin gerçekleşmesi halinde Ankara'nın da Kıbrıslı Rumlara limanları açmasının kolaylaşacağını söyleyen Bağış, Ankara'nın Kıbrıs'tan asker çekmesi taleplerine ilişkin olarak “Kimileri şimdi Türkiye'nin Ada'dan asker çekmesini dillendiriyorlar. Peki, Yunanistan'ın Ada'daki askerlerine ne diyeceğiz? İngiltere'nin Ada'daki askerlerine ne diyeceğiz? İngiltere oradaki üslerini kapamayı düşünüyor mu ki Türkiye'nin askerlerini çekmesi gibi bir beklenti dillendiriliyor” dedi.

-FRANSA İLE “SON DERECE ZEKİ KAZAN-KAZAN” FORMÜLÜ-

Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Pierre Lellouche ile bir çalışma grubu da oluşturan Bağış, “Fransa, bizi gerçekten rahatsız eden, hakaret olarak kabul ettiğimiz ayrıcalıklı ortaklık teklifini bir kez daha dillendirmeme konusunda bir irade ortaya koydu” şeklinde konuştu. Bağış şöyle devam etti:
“Ve zannediyorum artık Türkiye'nin müzakere sürecinin desteklenmesi konusunda Fransa'nın ortaya koyduğu bir tavır var. Son derece zeki ve kazan-kazan formülü üzerine kurulmuş bir yaklaşım. Ben bunları daha sağduyulu, daha mantıklı, daha geleceğe yönelik, hassasiyetleri önemseyen bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.”

(ANKA)