AB Dönem Başkanı İsveç’in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, “Habur Sınır Kapısında yaşanan gelişmeler olumlu bir ilk adımdır” dedi. AB İş Geliştirme Merkezi’nin (ABİGEM) açılışına katılmak üzere Trabzon’a gelen Asp, şöyle konuştu: Somut adım şart

“Türk hükümeti bir demokratik açılım süreci ilan etti. AB, Türk insanına daha fazla demokrasi getirecek, daha fazla özgürlük sağlayacak her türlü demokratik açılımı desteklemektedir. Bizler şimdi bu açılımla ilgili olarak yakın orta ve uzun vadede Türkiye’nin atacağı somut adımları bekliyoruz. Türk hükümeti bu süreç ile ilgili olarak çok net bir şekilde ifade etikti bu demokratik açılımın bir parçası da terör sorunuyla ilgili olacak.

PKK silah bırakmalı

Bu bağlamda da terör örgütü PKK da silah bırakmaz zorunda. Böylece şiddetten uzak ve barış getiren bir çözüm olmalı. Geçtiğimiz bir iki gün içerisinde Habur Sınır Kapısında yaşanan gelişmeler demokratik açılım yönünde atılmış önemli ve olumlu bir ilk adımdır. Fakat biliyoruz ve anlıyoruz ki oldukça uzun bir süreç olacak.”

Fotoğraf: AA