Türkiye'yi enerji koridoru haline getirecek boru hatları ile ilgili görüşmeler yoğunlaştı. İtalya'nın Milano şehrinde Samsun-Ceyhan petrol boru hattına imza koyan Türkiye, Rusya ve İtalya şimdi de Güney Akım da işbirliğini geliştirmeyi planlıyor. Türkiye, Güney Akım'ın inşası için Karadeniz ekonomik bölgesinde jeolojik incelemeler yapması için gerekli resmi izinleri Rus makamlarına ulaştırdı. Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmasını sağlayacak Nabucco doğalgaz boru hattı projesinde yer alan Türkiye, Güney Akım'a da destek veriyor. Ankara'ya göre, iki proje hem tedarik hem de pazar açısından birbirinin rakibi değil.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Rusya'nın St. Petersburg kentinde bir araya gelen Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Güney Akım zirvesine telekonferansla katıldı. Görüşmede, ekonomi, ikili ticaret, yatırımlar ve enerji alanında ilişkiler ele alındı. Üçlü zirvenin verimli ve yapıcı geçtiği kaydediliyor. Güney Akım'la ilgili çalışmaların beklenenden hızlı gerçekleştiğini kaydeden Putin, "Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin uygulamaya geçmesi, Kuzey Akım'dan daha önce olabilir." değerlendirmesinde bulundu. Kuzey Akım'ın inşa süreci devam ederken, Güney Akım için ilk inşa çalışmalarının 2013 yılında başlaması planlanıyor.

PUTİN, ERDOĞAN'I RUSYA'YA DAVET ETTİ

Erdoğan'ın Türkiye'den katıldığı video konferansta liderlerin Güney Akım'ın dışında Mavi Akım-2 ve Samsun-Ceyhan petrol boru hatları ile ilgili konuları da ele aldıkları belirtildi. Liderler Samsun-Ceyhan petrol boru hattının inşasına hükümetler arası seviyede her türlü desteğin verilmeye devam etmesi konusunda fikir birliğine vardı. Görüşmenin sonunda Rusya Başbakanı Putin, Başbakan Erdoğan'ı Rusya'ya davet etti. Erdoğan Putin'in davetine teşekkür ederek, olumlu karşılık verdi.

Putin Erdoğan'a hitaben Kazakistan'ın da Samsun-Ceyhan petrol boru hattına petrol verebileceğini belirtti. Putin, "Kazak meslektaşlarımız, Samsun-Ceyhan petrol boru hattına petrol verebileceklerini teyit ettiler." ifadesini kullandı.

FİAT RUS ŞİRKETLERİ İLE ORTAK ÜRETİM YAPACAK

Rusya'ya gayri-resmi bir ziyaret gerçekleştiren Berlusconi'yi Pulkova havalimanında karşılayan Putin ikili görüşmelerde gerçekleştirdi. "Rus Teknoloji" devlet şirketi ile İtalyan Fiat otomotiv şirketi tarım makineleri üretimi ile ilgili ortak çalışmalarda bulunacak. Tataristan'da bulunan Rusya'nın kamyon fabrikası Kamaz'ın tesislerini kullanacak. Rus Finmeccanica ile Fiat'ın işbirliği de gündemde. Rusya Demiryollarının modernizasyonu, iletişim ve ulaşım alanında da ortak işbirliği projeleri ele alınıyor. Türkiye ile teknoloji paylaşımını örnek veren Berlusconi de dün akşam gerçekleşen görüşmede, "Türkiye'de helikopter üretim tesisi kuruyoruz. Buna yüzde 50 Türk tarafı, yüzde 50 de Agusta şirketi ortak. Benzer çalışmaları Rusya ile de yapmaya hazırız." değerlendirmesinde bulundu.

Güney Akım doğalgaz boru hattının kapasitesi yıllık 31 milyar metreküpe çıkarılırken, projenin maliyeti de 36,5 milyar dolar olarak öngörülüyor. Güney Akım doğalgaz boru hattı ile Rusya, Ukrayna'yı by-pass ederek Karadeniz'in altından Türkiye ekonomi sahasını kullanarak Avrupa'ya ulaşmak istiyor. Türkiye Putin'in 6 Ağustos'ta gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde Güney Akım'la ilgili anlaşma imzalanmıştı. Gerekli izinleri hazırlayan Ankara, belgeleri Rus makamlarına ulaştırdı.

Rusya Başbakanı Putin'in 6 Ağustos'ta gerçekleşen Ankara ziyaretine İtalya Başbakanı Berlusconi de katılmıştı. Güney Akım doğalgaz boru hattını Rusya ile birlikte inşa edecek İtalya, Karadeniz ekonomik sahasında Türkiye'nin verdiği izinle yakından ilgileniyor.

(CİHAN)