Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk-Fransız ilişkilerinde iyi gelişmeler olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere Strasbourg'da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Strasbourg Üniversitesi öğrencilerine Türkiye ve AB ilişkileri konusunda konferans verdi. Konferans sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bağış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Paris'e son olarak yaptığı ziyaret ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmeye dikkati çekerek, iki ülke arasında kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin nasıl daha fazla geliştirileceği konusunda bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildiğini söyledi.

Fransa tarafında Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Pierre Lelouche ve Türk tarafında kendisinin gruba başkanlık edeceğini söyleyen Bağış, bu grubun ikili ilişkilerin daha iyi nereye götürüleceği konusunda yoğunlaşacağını belirtti.

Sarkozy'nin, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki görüşlerinin hatırlatılması üzerine Bağış, "Sarkozy, zeki bir devlet adamı, zaten zeki olmasa bu göreve seçilmez. O da seçmenlerinin görüşlerini dikkate alıyor. Fransız kamuoyunda Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan tavrın ortadan kaldırılması bir anlamda Türkiye'nin de sorumluluğunda. Bu nedenle Fransa'da 'Türkiye Mevsimi' gibi faaliyetler, o önyargıların giderilmesine yardımda bulunacak" dedi.

Bağış, Türkiye'nin dünyanın 15'inci, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip bulunduğunu, iş gücü konusunda Avrupa'nın en önemli 4. ülkesi olduğunu kaydederek, AB'nin bugünkü mevcut koşullarda karşılaştığı sorunları aşabilmek için Türkiye'nin kilit ülke olduğunu ifade etti. Bağış, "AB küresel aktör olmak istiyorsa mutlaka Türkiye'ye ihtiyacı var" diye konuştu.

Türkiye'nin, bölgede Suriye-İsrail, Gürcistan-Rusya, Pakistan-Hindistan, Filistin-İsrail anlaşmazlıklarındaki arabulucu rolüne değinen Bağış, "Türkiye, etrafındaki bütün yangınları söndürmeye çalışıyor, bizim gelecek nesillere barış ve istikrar konusunda sorumluluklarımız var" dedi.
Bağış, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin dünyanın dört bir yanından yakından izlendiğini kaydederek, "Kriterleri yerine getirdiğinde Türkiye'nin sadece kültür farklılığı yüzünden AB'den dışlanmasının bütün dünyaya verilen yanlış bir mesaj olacağını" ifade etti.

Türkiye'nin de yapması gereken ev ödevleri olduğunu belirten Bağış, standartların, AB ile aynı standartlara getirilmesi için hükümetin reform çalışmalarında kararlı olduğunu söyledi.

-KOKTEYLE KATILDI-


Egemen Bağış, Fransa'da devam eden ''Türkiye Mevsimi'' etkinliği kapsamında yürütülen "Cafe-croissant, aussi français que turc" başlıklı etkinliğin mekanını ziyaret etti ve burada düzenlenen kokteyle katıldı.

Bağış ve beraberindeki heyet, temaslarının ardından Ankara'ya dönmek üzere Strasbourg'dan ayrıldı.
Fransa'da 70'in üzerindeki ilde, 400'ü aşkın kültürel, sanatsal ve ekonomik etkinlikle Türkiye tanıtılıyor.

AA