ABD'deki önde gelen Yahudi kuruluşlarından Ulusal Yahudi Demokratik Konseyi İcra Kurulu Başkanı Ira Forman, Türkiye'den gösterilen tepkilerle İsrail ve Yahudilerin şeytanlaştırıldığını iddia etti. Forman, "Şeytan gibi göstermeden de anlaşmazlık olabilir. Ümit ederim, Türk hükümeti konuya daha tarafsız yaklaşır ve Orta Doğu'daki radikal unsurları destekleyen bir güç görünümü vermek yerine, 'olumlu güç' olma yönündeki eski rolüne geri döner." dedi. Forman, konseyin bir toplantısı sonrası Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliği Cihan'a değerlendirdi. Türkiye'nin eleştirilerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Amerika'daki Yahudilerle olan ilişkilere de zarar vereceğini söyleyen Forman, "Birçok Amerikalı Yahudi Türkiye'yi, güçlü laik geleneğe sahip, Filistinliler de dahil olmak üzere Müslüman kardeşlerine sempatiyle bakan, ancak İsrail'in pozisyonuna da adil yaklaşan bir Müslüman ülke olarak görüyor. Bunun değişmekte olduğuna dair bir algı olduğunu düşünüyorum. Türk hükümetinin, Gazze operasyonuna ilişkin kaygıları olsa bile, Orta Doğu'ya dair en sorumsuzca haberleri dikkate alıp, İsrail'i bir tür 'canavar devlet' gibi tasvir ettiği yönünde gerçek bir kaygı var. Bu tür propagandalar Arap dünyasında görülebiliyor, ama Türkiye'nin böyle bir tutum takınmasına alışık değiliz. Bu rahatsız edici." dedi.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROLE SAHİP"

Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki zorluklar sonrası İran ve Suriye ile daha yakın ilişki kurmasına yol açtığına dair yorumlar olduğuna dikkat çeken Forman, "Umarım bu doğru değildir. Herkes Türkiye'yi, önemli bir role sahip, bölgedeki süper güçlerden biri olarak görüyor. Bu, sadece Arap-İsrail çatışmasında değil, genel anlamda daha ılımlı bir Müslüman dünyasının oluşumunda da, tarihi açıdan çok olumlu bir rol." diye konuştu.

"ŞEYTAN GİBİ GÖSTERMEYİN"

Türkiye-İsrail ilişkilerinin sona ermesi durumunda bunun problem oluşturacağını kaydeden Forman, Türk hükümetine şu mesajı gönderdi: "Geçmişte Türk yetkililerle temaslarım oldu ve onlara şunu söyledim; 'Gazze'ye dair açıklamalar çok zarar veriyor, çünkü bu açıklamalar İsrail'i sadece eleştirmekle kalmıyor, İsrail ve Yahudileri şeytan gibi gösteriyor'. Umarım bu devam etmez ve Cumhurbaşkanı (Abdullah Gül) de dahil olmak üzere Türk liderler, bu tip bir eleştirinin ne kadar zarar verici olduğunu anlar. 'Şeytan' gibi göstermeden de anlaşmazlık olabilir. Ümit ederim, Türk hükümeti konuya daha tarafsız yaklaşır ve Orta Doğu'daki radikal unsurları destekleyen bir güç görünümü vermek yerine, 'olumlu güç' olma yönündeki eski rolüne geri döner."

(CİHAN)