Avrupa'da uyuşturucu kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarından bir yıldan beri aranan bir şüphelinin, ABD'deki yüksek güvenlikli bir hapishanede gardiyan olduğu ortaya çıktı. Çek Cumhuriyeti'nde uyuşturucu kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarına karıştığı gerekçesiyle İnterpol tarafından hakkında arama emri çıkarılan 32 yaşındaki Michal Preclik, ABD'nin Nebraska eyaletinde üst düzey güvenlikli bir hapishanede gardiyan olarak çalışırken tutuklandı.

İnternette Google arama motorunda ismi verilerek yapılan basit bir aramada adı ilk sonuçta çıkan Preclik'in, iki ay önce başarılı çalışmaları nedeniyle terfi ettirilerek onbaşı rütbesine yükseltildiği anlaşıldı.

Tecumseh Eyalet İslah Enstitüsü adlı yüksek güvenlikli hapishane yetkilileri, Google arama motorunda adı verilerek yapılan aramada listede beliren ilk kişi olan ve bir yıldan beri fotoğrafıyla birlikte İnterpol arama listesinde yer alan Preclic'in, uyuşturucu kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarından arandığının ancak 1 ay önce farkına vardı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından açıklamada bulunan Nebraska Senatörü Heath Mello, "Nebraska eyaleti uluslararası suçluları işe alıyor. Bu tamamıyla inanılmaz. Dükkana kim göz kulak oluyor?" yorumunda bulunurken, İslah Hizmetleri Departmanı sözcüsü Renee Smith ortaya çıkan olay üzerine kurumun işe alma uygulamalarını gözden geçirmeye başladığını söyledi.

AA