İran'ın yakıt (zenginleştirilmiş uranyum) ihtiyacını karşılamaya yönelik Avusturya'nın başkenti Viyana'da dün başlayan ve bugün sabah oturumunun ardından süre verilmeden ertelenen görüşmeler akşam geç saatlerde yeniden başladı. Görüşmelerde Fransa'nın ''olası bir anlaşmaya taraf olması veya karar mekanizmasına müdahil olmasına İran'ın itiraz ettiğini'' belirten diplomatik kaynaklar, İran ile Fransa arasındaki anlaşmazlığın giderilmesinde ABD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Glyn Davies ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Elbaradei'nin etkili olduğunu bildirdiler.

Konferans merkezinde gün boyunca katılımcı ülkelerin heyetleri arasında süren ikili temaslarda İran ve Fransa'nın hangi koşullar altında ikna edildiğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

İran ile Fransa arasındaki anlaşmazlığın giderilmesinde ''etkin rol oynadığı'' belirtilen Muhammed El Baredei ile Fransa heyeti başkanı büyükelçi Florence Mangin'in görüşme salonuna birlikte gelmeleri dikkati çekti.

İran'ın nükleer yakıt ihtiyacını karşılamaya yönelik görüşmelere, UAEK'nin evsahipliğinde İran, ABD, Rusya ve Fransa katılıyor.
UAEK yetkilileri, görüşmelerin yarın da sürmesinin öngörüldüğünü bildirdiler.

AA