Azerbaycan Savunma Bakanlığı, önemli bölümü Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki toprakları üzerinde bulunan Azeri-Ermeni cephe hattında ateşkesin ihlal edildiğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, Ermeni güçlerinin son olarak dün öğle saatlerinden bu sabah saatlerine kadar cephe hattının Goranboy, Füzuli, Ağdam ve Cebrayıl bölgelerindeki çeşitli mevzilerinden aynı bölgede konuşlanmış Azeri güçlerine otomatik silahlarla ateş açtıkları bildirildi.

Açıklamada, Ermenistan'ın İcevan ve Noyanberyan bölgelerinde konuşlanmış Ermeni güçlerinin de Azerbaycan'ın Gazah bölgesinde bulunan Azeri güçlerine ateş açtıkları kaydedildi.

Ateşkes ihlallerinin karşı ateş açılarak sona erdirildiği belirtilen açıklamada, can kaybı olmadığı ifade edildi.

AZERİ VE ERMENİ MİLLETVEKİLLERİ MOSKOVA'DA BİR ARAYA GELECEK

Azeri ve Ermeni milletvekillerinden oluşan bir heyetin 22 Ekimde Moskova'da bir araya geleceği bildirildi.

Azerbaycan Milli Meclisi İnsan Hakları Komitesi Başkanı milletvekili Rabiyye Aslanova, Moskova görüşmesinde, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm yollarının ele alınacağını söyledi.

Aslanova, görüşmede ayrıca Yukarı Karabağ sorununun çözümünün hızlandırılması, Azeri mültecilerin topraklarına geri dönmesi ve iki toplumun birlikte yaşamaları gibi konuların da müzakere edileceğini bildirdi.

Rabiyye Aslanova, söz konusu görüşmenin Azerbaycan'ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu'nun girişimleriyle gerçekleştirileceğini kaydetti.

KEİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 22 Ekimde Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi 21'ci toplantısı yapılacak.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, söz konusu toplantıya Ermenistan'dan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aram Kirakossiyan'ın katılacağını bildirdi.
Toplantıya Türkiye ve Bulgaristan'dan dışişleri bakanlarının gelmesinin beklendiği, Moldova'yı devlet bakanı, Rusya, Yunanistan, Sırbistan, Gürcistan, Arnavutluk, Romanya ve Ukrayna'yı ise dışişleri bakan yardımcılarının temsil edeceği belirtildi.

Geçen sene dönem başkanlığını Ermenistan'dan devralan Azerbaycan, bu toplantı kapsamında dönem başkanlığını Bulgaristan'a devredecek.
12 üyesi olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü, Türkiye'nin girişimi ve öncülüğüyle 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul Zirvesi sırasında yayımlanan deklarasyon ile kurulmuş ve Mayıs 1999 yılında uluslararası örgüt statüsü kazanmıştı.

AA