Pakistan'ın aşiret bölgesi Güney Veziristan'da, Taliban'a karşı hafta sonunda başlatılan kara operasyonu sürüyor. Pakistan ordusu bölgede stratejik öneme sahip Kotkai kasabasını ele geçirdi, ancak Taliban militanları kasabayı geri aldı. Amerikalı yetkililer de Pakistan'da bulunuyor. Pakistan güvenlik yetkilileri, militanların Taliban lideri Hekimullah Mesud'un doğum yeri olan ve militanlarının kalesi konumundaki Sararoga'ya açılan önemli bir ana kapı konumundaki Kotkai kasabasını geri aldığını söyledi.

Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi, Taliban militanlarının Kotkai'yi geri almak amacıyla düzenlediği saldırıda, biri binbaşı olmak üzere 7 askerin öldüğünü, çatışmalarda Taliban militanlarının da kayıplar verdiğini belirtti.

Başka bir istihbarat yetkilisi de Taliban militanlarının Kotkai'yi almak üzere başlattığı karşı saldırının ardından Pakistan savaş uçaklarının, kasaba çevresindeki Taliban mevzilerine hava saldırıları düzenlediği kaydetti.

20 Taliban üyesi öldürüldü

Operasyonlar çerçevesinde bugün 20 Taliban üyesi ile 4 askerin öldürüldüğü bildirildi. Fransız Haber Ajansına (AFP) açıklama yapan iki askeri yetkili, askerlerle Talibanın militanları arasında bütün gece devam eden çatışmalarda 20 militan ile 4 askerin öldüğünü belirttiler.

Pakistan ordusu, Güney Veziristan'da Cumartesi günü başlatılan operasyonda, üç günde 78 militan ile 9 askerin öldüğünü açıklamıştı. Çatışma bölgelerine giriş imkansız olduğundan, ordu tarafından açıklanan sayılar bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Aşiretlerden destek bekliyor


Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Eşfak Pervez Kayani, Güney Veziristan'da Taliban güçlerine karşı başlatılan büyük operasyonda aşiretlerin desteğini istedi.

Genelkurmay Başkanı Kayani'nin bölgedeki en büyük aşiret olan ve Pakistan Talibanı'nın üst düzey yöneticilerinin de mensubu olduğu Mehsudi aşireti üyelerine yönelik mektubu, Güney Veziristan'da havadan bildiriler şeklinde atıldı. Ordunun internet sitesinde de bir kopyası yayımlanan mektupta Kayani, Mehsudileri cesur ve sadık Pakistanlılar olarak niteleyerek, onlardan aralarındaki militanlara karşı ortak tavrı artırmalarını istedi.

Kayani, Pakistan ordusunun sürmekte olan operasyonunun Mehsudileri hedef almadığını, tersine bölgede huzuru ve düzeni bozan terörist unsurlara karşı olduğunu hatırlattı. Pakistan ordusu, Güney Veziristan'da cumartesi günü başlatılan operasyonda, üç günde 78 militan ile 9 askerin öldüğünü açıklamıştı.

Gates: "Operasyon cesaret verici"


Bölgedeki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Patraeus'un, dün Pakistanlı asker ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından bir açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Pakistan ordusunun düzenlediği saldırının kendisine cesaret verdiğini, ancak saldırının etkilerini tahmin etmek için henüz erken olduğunu söyledi.

ABD'ye ait askeri bir uçaktan açıklamada bulunan Gates, "tabii ki Pakistanlıların operasyonları benim için cesaret verici. Bence Pakistan içlerinde son günlerde düzenlenen terörist saldırılar bu problemle uğraşmaya başlamaya ihtiyaç duyulduğunun ortaya koydu. Bu yüzden Pakistanlıların yaptığını destekliyoruz. Ama henüz çok erken" diye konuştu.

Militanların direnişi beklenenden az

Askeri yetkililer ve uzmanlar operasyona katılan Pakistan güçlerinin beklenenden daha az bir direnişle karşılaştığını, ancak askerlerin militanların güçlü olduğu ormanlarla kaplı dağlara geldiklerinde çatışmaların şiddetleneceği görüşünde birleşiyor.

Pakistan ordusu, 28 bin askerle düzenlediği operasyonda, Taliban'ın çekirdek kadrosundan 10 bin militan ile 1000 kadar güçlü Özbek ve El Kaide mensubu Arap savaşçıyla çatışıyor. Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, tüm militan bölgesini çembere alan askerlerin kuzey, güneybatı ve güneydoğudan saldırıya geçtikleri kaydediliyor.

Yabancı gazetecilerin operasyon bölgesine girmesine izin verilmezken, yerli gazeteciler için de tehlikeli hale gelen Güney Veziristan bölgesindeki Pakistanlı basın mensuplarının bölgeyi terk ettiği belirtiliyor. BM'den yapılan açıklamada, operasyon öncesinde 100 binden fazla sivilin Güney Veziristan'ı terk ettiği, bunlardan 26 bin kadarının 13 Ekimden beri bölgeyi terk etmeye devam ettiği bildirilirken, Pakistan ordusundan yapılan açıklamada bölgeyi terk etmesi beklenen sivillerin sayısının 200 bini bulacağı kaydedildi.