ABD'nin New York kentinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde tarihi Grand Central garında 4 gün boyunca Türkiye'yi tanıtıcı etkinlikler yapılacak. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından 20-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenen program çerçevesinde günde yaklaşık 1 milyon New Yorklunun alışveriş ve ulaşım amacıyla uğradığı tarihi Grand Central tren garında, Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları grubunun dans ve Olgunlaşma Enstitüsü’nün moda gösterilerinin yanı sıra Amerikalılara Türk müziği, kahvesi, tatlıları ve zeytinyağlıları da tanıtılacak.

TADF Başkanı Kaya Boztepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, New York'un Grand Central tren garında bu hafta gerçekleştirecekleri etkinliklerle Türkiye'nin modern ve laik yüzünü Amerikalılara en güzel şekilde tanıtacaklarını söylemişti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde TADF tarafından New York'ta dün düzenlenen başka bir etkinlikte de Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü ''Sarı Zeybek'' dans tiyatrosunu sahnelemiş ve büyük beğeni toplamıştı.

AA