İran'ın nükleer yakıt (zenginleştirilmiş uranyum) ihtiyacının karşılanmasını öngören teknik düzeydeki görüşmeler, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) ev sahipliğinde yapılan görüşmelere kurum temsilcilerinin yanı sıra İran, ABD, Rusya ve Fransa'dan nükleer enerji uzmanları ile diplomatlar katılıyor. Toplantıda İran, Atom Enerjisi Kurumu Müşaviri Hamit Rıza Askeri ve UAEK nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Asker Sultaniye tarafından temsil edilirken, ABD'yi Enerji Bakanı Yardımcısı Daniel B. Poneman, Rusya'yı Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Nikolay Spassky ve Fransa'yı UAEK nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Florence Mangin temsil ediyor.

Diplomatik kaynaklar, İran'ın Natanz nükleer tesislerinde yüzde 5 oranında zenginleştirebildiği bin kilogram uranyumu ilk aşamada Rusya'ya yüzde 20 oranında zenginleştirmek üzere vereceğini, Fransa'nın da zenginleştirilen bu uranyumu yakıta çevirerek İran'a vermeyi taahhüt ettiğini bildirdiler.

Bu arada, İran heyetine yakın bir kaynak, İran yönetiminin, toplantıya yeni bir öneri sunarak, "ABD dahil Batı ülkelerinden nükleer yakıt(zenginleştirilmiş uranyum) almaya hazır olduğunu beyan edeceğini" belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) ev sahipliğinde kurumun Viyana'daki merkezinde bugün başlayan görüşmelerin Çarşamba gününe kadar devam etmesi öngörülüyor.

AA

Fotoğraflar: AA