Güneyden kuzeye, Amerika'nın bazı kentlerinden insanlar çok kötü yaşam koşullarıyla mücadele veriyor.

Büyük Çöküş, Amerikan yoksulluk kurallarını yeniden yazıyor. İstatistik bürosundan gelen veriler, ekonomik krizin ilk yılında gelirleri erittiğini ve bir neslin tarihinde ilk kez yoksulluğun böylesine zıplama yaptığını gösteriyor.

2008 yılı verilerine göre, ortalama yıllık gelir 52 bin 163 dolardan 50 bin 303 dolara düştü. Yüzde 3.6'lık bu gerileme, kayıtlar tutulmaya başlandığı tarihten bu yanaki en keskin düşüş. Yoksulluk oranı ise yüzde 12.5'ten yüzde 13.2'ye çıktı. Yani bu yıl 2.6 milyon Amerikalı daha fakirler kervanına katıldı.

Ekonomi Politikası Enstitüsü, önümüzdeki 2 yıl içinde gelirlerin 3 bin dolar daha düşeceğini ve düşüşün yüzde 1.9 boyutuna ulaşacağını öngörüyor.

ABD'de yoksulluğun en fazla arttığı yerler güneyde. Özellikle Meksika ile sınır olan kentlerde fakirleşme oranı çok yüksek. Kriz ve Amerikan üretimindeki düşüş, sanayi merkezli kentler de ağır darbe yiyen kentler arasında yer alıyor.

Dört güney kenti yoksullaşmada listenin başını çekiyor: Pine Bluff, Arkansas, Albany ve Macon, Rocky Mount. Bu kentlerde kişi başına gelir 18 bin ve 23 bin dolar arasında. Bunna karşın, yüzde 20'lik dilim yıllık sadece 7.500-8.500 dolar kazanabiliyor.

En fazla fakirleşen eyalet ise Teksas. Bu eyalet, ABD'deki diğer eyaletlere oranla en düşük gelire sahip ve gıda için karne kullanan insanların sayısı da bir hayli fazla.

Turkishny.com / Gülten Sarı