Florida sağlık yetkilileri, ülkenin grip vakalarıyla baş edemez hale gelmesi durumunda, tıpkı ölmek üzere olan kanser hastaları ya da ölümcül hastalığı bulunan kişiler gibi, hastaneye alınmamasını öngören bir çalışma yapıyor. Florida'daki hastanelere rehberlik edecek olan plan, ağır bir grip salgını patlak verdiğinde tıbbi yardım ve bakımın nasıl dağıtalacağına açıklık getiriyor ve aynı zamanda doktorlara ölmek üzere olanların kullandığı solunum cihazlarının yaşama şansı olan hastalara nakletmeleri çağrısında bulunuyor. Bunun kararını ise hastaneler verecek.

Kimi zaman domuz gribi rahatsızlıklar solumun yolunu ciddi şekilde etkileyebiliyor ve hastalar solunum cihazına ihtiyaç duyuyor.

Haziran ayında, Florida hastanesi başhekimi Ana M Viamonte Ros, bu kılavuzu bir dizi iç revizyondan geçirdikten sonra hastanelere düşüncelerini almak amacıyla gönderdi.

Fakat eyaletler şu ana kadar bu kılavuza dair bir açıklama yapmadı. Florida Sağlık Bakanlığı, taslak planın bir kopyasını bir sivil toplum örgütü olan ProPublica'da yayınladı.

Döküman, tıptaki en üzücü meselelerden birini ele alıyor: Eğer çok sayıda insan solunum cihazına ihtiyaç duyarsa ve bu sayı eldeki cihazlardan fazla olursa ne yaparsınız?

Plan, öncelikli olanların hayatta kalma ve iyileşme şansı bulunanlar olduğunu belirtiyor. Karar ise, hastaların sosyal rolü ya da değerine göre verilmeyecek. Plan, bu seçim için bir dizi kural getiriyor.

Buna göre, hastane kabulü için belirlenen koşullar listesine uyanlar bu cihazlardan faydalanabilecek. Bu plan, ülke genelinde hastanelerin ağır grip salgınlarıyla karşı karşıya kalmaya hazırlandığını gösteriyor.

Turkishny / Özel