Afganistan ve Pakistan'daki aşırı dinci terör kamplarında silahlı eğitim gören, aralarında Amerikalı ve Almanların da bulunduğu Batılıların sayısının arttığı bildirildi.

Washington Post, adını gizli tutuğu ABD ve Avrupa kaynaklarına dayandırarak dün yayımladığı haberinde, CIA'nin bu yıl Afganistan ve Pakistan'da faaliyet gösteren el Kaide terör örgütü ve Taliban örgütünün üst yöneticilerini etkisiz hale getirmek amacıyla yürüttüğü yoğun askeri kampanyaya rağmen, Batı ülkelerinden bu iki örgüte katılımın arttığını belirtti. Gazete, Alman güvenlik makamlarının verdiği sayıları göz önünde bulundurarak kaleme aldığı haberinde, ocak ayından bu yana Almanya'dan en az 30 kişinin Pakistan'daki aşırı dinci kamplara katılarak eğitim gördüğünü vurguladı.

Gazete, Alman güvenlik makamlarının Pakistan'da eğitilen bu kişilerin saldırı planladıkları yönünde endişeleri bulunduğunu kaydetti.

Adını gizli tutuğu Alman terörle mücadele birimi üst düzey yetkilisinin sözlerini aktaran Washington Post, "tehdidin ciddi olduğunu" yazdı.
El Kaide ve Taliban'a bağlı gruplar geçen ay, eğer Almanya Afganistan'daki 4200 askerini geri çekmezse Almanya'ya karşı misillemede bulunacakları yönünde tehditler savuran videolar yayımlamıştı.

Bu videoların yayımlanmasından beri Alman güvenlik güçlerinin alarmda olduğu bildiriliyor.

AA