Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin ne kadar tarafsız bir arabulucu olduğunu geçen seneki İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerinin gösterdiğini söyledi. Davutoğlu, İsrail hükümeti tarafından da Suriye tarafından da takdir edilen bir arabulucuk girişimlerinin olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jan Kohout ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, daha sonra gündeme yönelik soruları cevapladı.

'ABD ve İsrail'in Türkiye'deki hedeflerine Hizbullah'ın saldırı yapacağı, bu saldırının Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliği daha da artırmayı hedeflediği ileri sürülüyor. Bu bilgi doğru mu? Doğruysa detayları neler ve hangi önlemler alındı?' yönündeki bir soruya, Davutoğlu, şö cevabı verdi: "Böyle bir bilgi bize ulaşmış değil. Bütün dış temsilcilikler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin garantisi altındadır. Dış temsilcilikler Türk halkının misafirleri durumundadır. Onların koruması için her türlü tedbiri alınmıştır, alınacaktır. Bu konuda herhangi bir tereddüt olması söz konusu olamaz. Ayrıca basında çeşitli spekülasyonlar da yapılıyor, Yahudi cemaatinin güvenliği ile ilgili. Onların güvenlikleri azizdir. Kesinlikle Türkiye'de hiçbir zaman anti semitik bir durum olmamıştır. Tarih boyunca olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Bu bizim kültürümüze aykırıdır. Hem dış temsilcilikler hem de Yahudi kökenli vatandaşlarımız diğer vatandaşlarımız gibi aynı haklara sahip olmak bakımından bizim güvenlik tedbirlerimiz altındadır. Hiçbir tereddüte mahal yoktur." şeklinde cevap verdi.

"BİZİM NE KADAR TARAFSIZ OLDUĞUMUZU GEÇEN SENEKİ GÖRÜŞMELER GÖSTERMİŞTİR"

Başka bir gazetecinin yönelttiği soru ise şu oldu: "İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun 'Türkiye'nin İsrail-Suriye arasındaki barış görüşmelerinde dürüst bir arabulucu olmadığı inancıyla Türkiye'nin arabulucuğunu istemediği' yönünde açıklaması yansıdı. Barış görüşmeleri askıdayken siz İsrail'den gelen bu yöndeki açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?"

Bakan Davutoğlu, bu soruya şu cevabı verdi: "Dürüst derken, Türkçe'ye çevrilirken yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. Dürüst olmayan gibi bir anlam çıkıyor. Kasıt, tarafsız anlamına gelebilir. Bizim ne kadar tarafsız bir arabulucu olduğumuzu geçen seneki İsrail-Suriye dolaylı görüşmeleri göstermiştir. O zamanın İsrail hükümeti tarafından da Suriye tarafından da takdir edilen bir arabulucuk girişimiz olmuştur. Türkiye her zaman bölgesel ve küresel bütün konularda ilkeli bir tutum belirlemiştir, belirlemeye devam edecektir. Türkiye'nin şu anda belli konularda gösterdiği hassasiyet, yine bu ilkesel tutumun bir yansımadır. İlkesel tutumunu sağlam zemine oturtmuş ülkeler, kimi zaman eleştirseler de en doğru arabulucuğu yaparlar. Belli konularda eleştirmek arabuluculuğa bir halel getirmez. Aksine o ilkeleri tekrar vurgulamak bakımdan bölgemizin barış dinamizmine dönmesi lazım. Bu gerçekleştiğinde ve şartlar da uygun olduğunda, taraflar da talep ettiklerinde, Türkiye elinden geleni yapar. Talep olmazsa da biz arabuluculuğu bizatihi değerli görmüyoruz. Arabuluculuk barışa doğru gidiyorsa değerlidir. Barışa gitmeyen bir arabuluculuğu sadece PR kastıyla hiçbir zaman yapmadık, yapmayız da. Böyle bir ciddi niyet gördüğümüzde de gerekeni yaparız. Hiçbir şeyi barış çabalarından esirgeyemeyiz."

"TÜRKİYE - IRAK SINIRI GÜVENLİ BIR SINIR OLACAKTIR"

Davutoğlu, demokratik açılımla ilgili bir soruya ise, yürüyen süreçle ilgil yorum yapmamanın en doğrusu olduğunu söyledi.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi her boyutuyla, her çerçevesi ile sürdürmeye devam edeceğiz. Bunun tek bir boyutu yok. Demokratik açılım perspektif içinde değerlendirğimizde de geçtiğimiz hafta Irak'a yaptığımız seyehat ve Irak'ta imzaladığımız 48 anlaşma ve bunun getirdiği yeni çerçeveyi göz önüne alırsanız Türkiye ile Irak sınırı bundan sonra güvenli bir sınır olacaktır. Türkiye ile Irak sınırı bundan sonra iki ülkenin ekonomilerinin, kültürlerinin, halklarının daha da iç içe geçtiği sınır olacaktır. Bu gelişmeler bunun en çarpıcı işaretleri olsun. Bundan sonra da çabalarımız devam edecek."

(CİHAN)

Fotoğraf: AA