Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 4 milyon insanın yardımlarla hayata tutunduğu Kenya'ya yeterli gıda gönderemediklerini açıkladı.

BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı (World Food Program - WFP), ekonomik krizden dolayı, Kenya'da artarak devam eden gıda ihtiyacını karşılamak için yeterli kaynak bulmakta güçlük çektiklerini bildirdi. WFP'den yapılan açıklamada, "Bütün kaynaklara başvurmamıza rağmen milyonlarca aç Afrikalıya gıda bulma ve ulaştırmada büyük sorunlar yaşıyoruz. Kıtlığın hakim olduğu bölge için gerekli 2.3 milyar dolarlık miktarın ancak yüzde 8'ini elde edebildik." denildi.

Kurum, en son İspanya hükümetinin yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar bağışladığını duyurmuştu. Yardımı ulaştıran İspanya'nın Kenya büyükelçisi, açlıkla uğraşan Kenya hükümetinin tarım politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

WFP Direktörü Burkard Oberle de, açlıkla mücadele eden ülkelerin kuraklık döneminde kullanılmak üzere yağmur sularından yararlanma projeleri geliştirmelerinin öneminden bahsetti.

Kenyalı Bakan Mahmud Ali ise uluslararası kuruluşlardan, yüz binlerce mültecinin sığındığı ülkelerine bir müddet daha yardım etmelerini istedi. Mahmud Ali, "Ülkenin bir çok bölgesine su çıkarmak için sondaj vurduk. Planladığımız barajlar daha uzun sureli çözüm olacaktır. İçinde bulunduğumuz zor şartlardan kurtulmamız için yardımsever ülkelerden bir müddet daha bizleri gözetmesini istiyoruz." diye konuştu.

Kenyalı Bakan ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ülkede "kriz yönetim masası" kurduğunu da ifade etti.

(CİHAN)