Jerusalem Post gazetesi, ABD Başkanı Obama’nın Cumhurbaşkanı Gül’ü aramasına dikkat çekerken, ABD’li kaynaklara dayanarak “Türkiye’nin davranışlarının ABD’de bir miktar alarm yarattığını” öne sürdü.Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un Cuma günü ABD’deki Yahudi kuruluşları yöneticiler ile toplantı yaptığını belirten gazete, Şensoy’un son gelişmelerin “sakin kafa” ile değerlendirilmesini istediğini de yazdı.

ABD’nin Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliklerin Washington’da kaygı yarattığı öne sürüldü. Jerusalem Post gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aramasına dikkat çekerken, ABD’li kaynaklara dayanarak “Türkiye’nin davranışlarının ABD’de bir miktar alarm yarattığını” savundu. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un Cuma günü ABD’deki Yahudi kuruluşları yöneticiler ile toplantı yaptığını belirten gazete, Şensoy’un son gelişmelerin “sakin kafa” ile değerlendirilmesini istediğini de yazdı.

Jerusalem Post gazetesi, ABD ve Yahudi kökenli Amerikalıların, Türkiye’nin İsrail ile ilgili eylemlerinden “kaygı” duyduklarını belirttiği haber analizinde, ABD’li kaynakların, “ABD’nin, Ankara’nın Şam ile artan yakınlığının, Batı’tan uzaklaşıp yeni bir yönelişi içeren stratejik bir karara işaret edip etmediğini henüz belirlemediğini ancak Türkiye’nin davranışlarını bir miktar alarm ile izlediğini” söylediklerini yazdı.

Bu çerçevede Beyaz Saray’ın, Başkan Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aradığına ilişkin açıklamasına dikkat çeken gazete, açıklamada ele alınan konuların arasında İsrail’e değinmediğini belirttikten sonra “Ancak (Jerusalem) Post’a konuşan ABD kaynakları, Türkiye’den gelen, ABD ve İtalya’nın da katılacağı bir askeri tatbikattan çıkarılması dahil, hakaretlerin karşısında İsrail’in itidalini övdüler” diye yazdı.

Türk Büyükelçisinin Yahudi Kuruluşlarıyla Görüşmesi

Jerusalem Post, haberinde ayrıca Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile ABD’deki Yahudi kuruluşları temsilcileriyle Cuma günü yapılan görüşmeye de değindi. Toplantıda yer alan yarım düzine katılımcının, Büyükelçi Nabi Şensoy’un, kaygılarını görüşmek üzere böyle bir görüşme tertiplemesinden duyulan memnuniyeti dile getirdiklerini kaydeden gazete, “kapalı kapıların ardından yapılan toplantıya katılımcılardan birine dayanarak Büyükelçi Şensoy’un “yanlış alarm verilmemesi” konusunda uyardığını ve gelişmelerin “sakın kafa” ile değerlendirilmesini istediğini de yazdı.

Aynı katılımcının, Büyükelçi ile toplantıyı “yararlı” olarak nitelendiği belirtildiği haberde Türk Büyükelçisi ile toplantıya katılan “B’nai B’rith International” Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin’in ise, görüşmeyi “çok samimi ve açık” olarak nitelerken “çok çok derin bir kaygı” mesajının verildiğini anlattığına da dikkat çekildi.

Mariaschin, Washington’daki Yahudi kuruluşları liderlerinin bir çoğunun, Türkiye-İsrail, Türk-Yahudi ve Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi ve yakınlaşması için yıllarını harcadıklarını da söyledi.

Son gelişmelerden duyulan hayal kırıklığına karşın Mariaschin, “İsrail ile komşuları arasındaki iyi ilişkiler için her zaman çaba göstereceğiz. Bu da Türkiye’yi içeriyor” dedi.

Bu arada, haberde ABD’nin önde gelen Yahudi kuruluşlarından “İftira’ya Karşı Mücadele Birliği (ADL) Washington Direktörü Jess Hordes de, Türkiye’nin oynadığı önemli role dikkat çekerken halen yaşanan zorluklara rağmen Türkiye ile İsrail’in “güçlü müttefik” olduklarının altını çizdi. Hordes “Kilit ihtiyaç, durumu istikrarlaştırmaktır” ifadesini de kullandı.

ADL: “Hayal Kırıklığimıza Rağmen Tutumumuzu Değiştirmedik”

Son dönemde yaşanan “hayal kırıklığı”na rağmen ADL’nin Türkiye ile ilgili tutumunu değiştirmediğini belirten Hordes “Türkiye’nin İsrail’in önemli bir müttefiki olabileceğine ve olması gerektiğine hala inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Buna karşın, Jerusalem Post’un da görüşlerine yer verdiği, ABD’li düşünce kuruluşlarından Washington Enstitüsü’nün Türkiye uzmanı Soner Çağaptay ise, son gelişmelerin, Türk-İsrailli ilişkilerinde “önemli bir değişiklik” olarak niteleyerek “Bu, İsrail-Türkiye bağları için sonun gerçek başlangıcı. Şimdi (Türk) hükümet, İsrail’e Müslüman dünyasının perspektifinden bakıyor” yorumunu yaptı.

12 yılı aşkın bir süreden beri yapılan tatbikatın iptalinin özellikle önemli bir gelişme olduğunu savunan Çağaptay, “Türkiye’nin, NATO’ya Türkiye ile İsrail arasında bir tercih yapması gerekeceği mesajını gönderdiği”ni de öne sürdü.

ANKA