Geçtiğimiz aylarda, tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleriyle gündeme gelen İran, bu kez intihar saldırısıyla sarsıldı.
İran'ın, Pakistan sınırında bulunan Pişin bölgesindeki saldırının hedefinde, İran Devrim Muhafızları vardı. Saldırıda, aralarında altı üst düzey komutanın da olduğu 31 kişinin öldüğü 28 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Devlet televizyonu, ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletinde bugün düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısını 31 olarak duyurdu.

Televizyon, saldırıda 28 kişinin de yaralandığını belirtirken, resmi haber ajansı İRNA, hastane kaynaklarına dayanarak en az 50 kişinin tedavi altına alındığını bildirdi.

Yaralılar arasında durumu ağır olanların tedaviye cevap vermemesinden endişe edildiği ifade edildi.

Haberde, Abdulmelik Rigi liderliğindeki ayılıkçı ve bölücü terör örgütü Cundullah'ın saldırıyı üstlendiği de belirtildi.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA ve Devlet televizyonunun haberine göre, Sistan-Belucistan eyaletinde bu sabah yapılması planlanan bir toplantının hazırlıkları sırasında düzenlenen terör saldırısında, Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğgeneral Nurali Şuşteri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey komutan hayatını kaybetti.

Toplantının bölgedeki ayrılıkçı ve bölücü hareketlere karşı "birlik, beraberlik" içerikli olduğu ve aşiret temsilcilerinin de katılmasının planlandığı belirtiliyor.

Ölenler arasında, Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Nur Ali Sustari, Devrim Muhafızlarının Sistan Belucistan Komutanı General Muhammed Zadeh, İranşar kenti Devrim Muhafızları komutanı ile Emir El Momenin kentinin birlik komutanının bulunduğu da belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP de Meclis Başkanı Ali Laricani'nin de üst düzey komutanların öldüğünü doğruladığını bildirdi.

Saldırının kurbanları arasında sivillerin de olduğu kaydedildi.

Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan'ın milletvekili Peyman Fruzeş, meclisteki konuşmasında "Bugünkü saldırının terör örgütü Cundullah'ın eylemleriyle benzerlik gösterdiğini" söylemişti.

Ahmedinecad'dan Sert Tepki

İran'da yasama, yürütme ve yargı erklerinin başkanları, Devrim Muhafızlarını hedef alan terör eylemini kınayarak, saldırganların hain emellerine ulaşamayacağını ve en kısa sürede hak ettikleri cezaya çarptırılacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Sistan-Belucistan eyaletindeki terör saldırısında, aralarında üst düzey komutan ile aşiret liderlerinin bulunduğu 29 kişinin ölümü ve 28 kişinin yaralanması dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Ahmedinecad, "Din ve millet yolunda canını veren şehitlerin, İslam İnkılabı için kalıcı iftihar olduğunu" belirttiği mesajında, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

"Söz veriyorum ki, caniler bu insanlık dışı eylemlerinin cevabını en kısa sürede alacak" diyen Ahmedinecad, yetkililerden saldırıların sorumlularını bir an önce belirleyerek adalete teslim etmelerini istedi.

Meclis Başkanı Ali Laricani de açıklamasında, saldırıdan ABD'yi sorumlu tuttu ve "Bu son terör eylemini ABD'nin siyasetlerinin sonucu olarak görüyoruz. Bu da ABD'nin ülkemize yönelik husumetinin göstergesidir" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, "İran'a doğru elimi uzatıyorum" dediğini hatırlatan Laricani, bugünkü terör eylemiyle bu elin "kana bulandığını" ima etti.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin "şehitlik arzusuna" ulaştıklarını ifade eden Laricani, bu saldırıdan sonra huzur ve güvenliğin sağlanması için daha güçlü bir iradenin ortaya çıkacağını belirtti.

Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani de açıklamasında, "Terör eyleminin, halkın birlik ve beraberliğini bozamayacağını" söyledi.

Cundullah Örgütü

Sistan-Belucistan eyaletinde çok sayıda terör eylemi düzenleyen Cundullah örgütü, en son Zahidan kentinde 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemini gerçekleştirmişti. İran-Pakistan sınırında üslenen örgüt, zaman zaman sınırı geçerek terör eylemleri düzenliyor.

Eyalette Abdulmelik Rigi liderliğindeki bölücü ve ayrılıkçı teröristler ile güvenlik güçleri arsında zaman zaman çatışmalar oluyor.

Örgüt, en son Zahidan kentinde 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemini üstlenmişti.

İran Devrim Muhafızları: "İnsanlık Dışı"

İran Devrim Muhafızları, bazı komutanlar ile sivillerin ölümüne neden olan terör saldırısının arkasında "dünyadaki zorba güçlerin" olduğunu bildirdi.

Devrim Muhafızları tarafından yayımlanan bildiride, "Saldırının, bölgede mezhepler ve halklar arasında birlik ve berberliği hedef aldığı" belirtildi.

Saldırının "insanlık dışı ve vahşi" olarak nitelendirildiği bildiride, "Yaralı düşman ve yabancıların, birlik ve beraberliğin sağlanmasında etkin rol alan halktan intikam almak için saldırıyı gerçekleştirdiği" ifade edildi.

Bildiride, bölgede halkın güvenliğini sağlamakla sorumlu Devrim Muhafızlarının, görevinin gereklerini yerine getirmede kararlı olduğu belirtildi.

Bildiride, terör saldırısının kurbanları için taziye dileklerinde bulunuldu.