İran, bugün ülkenin güney doğusunda İran devrim muhafızları üst düzey komutanlarını taşıyan araca düzenlenen bombalı saldırıda ABD bağlantılı yabancı güçlerin eli olduğunu iddia etti. Saldırıda aralarında İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Nur Ali Şustari olmakla 20 kişinin öldüğü belirtiliyor.

İran yerel medyasında yer alan Devrim Muhafızları'nın açıklamada, "Saldırıda, 'küresel ukala' bağlantılı yabancı güçlerin eli var." denildi. İran, sıklıklı ABD'ye atıfta bulunmak için 'küresel ukala' ifadesini kullanıyor.

İran resmi devlet ajansı IRNA, bombalı saldırı sonucu en az 20 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını açıkladı. Saldırı sonucu İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Nur Ali Şustari'nin de öldüğü bildirildi. General Şustari ile birlikte dört üst düzey Devrim Muhafızı komutanının da hayatını kaybettiği belirtildi.

IRNA, İranlı komutanların ülkenin Pakistan ile sınır Pişin bölgesine bir görüşme için gittiklerini aktardı. İntihar bombacısının, İranlı yetkililerin arabasına yaklaşarak kendisini patlattığı kaydedildi.

Saldırıyı henüz hiçbir grubun üstlenmediği belirtildi.

CİHAN