ABD, Kuzey Kore'nin üst düzey bir nükleer müzakerecisine, San Diego ve New York'ta bu ay içinde yapılacak iki toplantıya katılması için vize vereceğini açıkladı.

Uluslararası haber ajanslarının bildirdiğine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ri Gun'a, Kuzey Kore üzerinde çalışan akademisyenler ve uzmanların katılımıyla düzenlenecek toplantılara katılabilmesi için vize verilmesini onayladı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkili, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleriyle ilgili çok taraflı görüşmelerde Pyongyang'ın iki numarası olan Ri'nin ABD'yi ziyareti sırasında, ABD Dışişleri Bakanlığı Kore Masası Direktörü Sung Kim ile gayriresmi olarak bir araya gelmesinin yüksek ihtimal olduğunu söyledi.

Gözlemciler, ABD'nin Ri'ye vize verme kararının, iki ülke arasında Pyongyang'ın nükleer programını sona erdirmeye yönelik görüşmelerin ilk adımı olabileceği görüşünü dile getiriyor.

Kuzey Kore'nin mayıs ayındaki nükleer denemelerinin ardından Washington ile Pyongyang arasındaki gerilim tırmanmıştı. İlişkiler son dönemde biraz düzelse de iki ülkenin hala diplomatik ilişkisi bulunmuyor.

Kuzey Kore, Washington ile doğrudan görüşme istiyor, ancak Obama yönetimi, herhangi bir ikili temasın, 6 ay önce Pyongyang'ın masayı terk etme kararı almasıyla kesintiye uğrayan altılı görüşmelerin yeniden başlatılmasına odaklanması gerektiğini kaydediyor.

AA