ABD'de siyahların ağırlıklı olduğu Hampton Virginia Üniversitesi tarihinde ilk kez beyaz bir kız öğrenci okulun güzellik yarışmasında birinci oldu. Ancak bu birincilik beyaz kız öğrenciyi pek de mutlu etmemiş olacak ki Başkan Obama'ya bir mektup yazarak siyahları şikayet etti. Nikole Churchill, Hampten Virginia Üniversitesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen güzellik yarışmasında bir ilke imza attı ve beyaz bir kız olarak tacı giydi. Fakat Churchill, siyahların bu durumdan memnun olmadığını ve kendisine tepki gösterdiğini bahane ederek Obama'ya siyahları şikayet etti.

Ancak olayın basına yansımasının ardından Churchill bir açıklama yaptı ve siyahları şikayet ettiği için özür diledi. Kendisinin güzellik kraliçesi olmasıyla ilgili yapılan olumsuz eleştirilerin birkaç eleştiriyi aşmadığını ve tepkisini abarttığını söyleyen Churchill hatasını kabul etti.

Kuzguni siyah ve uzun saçları olan Churchill, tıpkı Obama gibi Hawaii'de büyüdü.

Nicole mektubunda şu iddialarda bulunmuştu, "Bazılarının yeteri kadar güzel olmadığım için tacı hak etmediğimi söylemeleri daha kolay olabilirdi ancak bunu söylemelerinin gerçek nedeni benim derimin rengi. Herşey Afro-Amerikalı olmadığım için."

Nicole, mektubunda başkandan yardım istemiş ve Obama'nın Hampton Üniversitesini ziyaret edip 'derisinin rengine fazla odaklanmamaları çağrısı' yapmasını istemişti.

Buna karşın okuldaki bazı öğrenciler, seçimin deri rengiyle ilgili olmadığını, Nicole'un tacı hak edece kadar güzel olmadığını söylemesinin ardından Nicole de özür dilemek zorunda kaldı.

Turkishny.com / Gülten Sarı