Dünyanın en prestijli hayırseverlik ödüllerinden biri olarak gösterilen ‘Carnegie Medal of Philanthropy’yi alan Koç ailesi için New York Doğa Tarih Müzesinde verilen kokteyl birçok ünlü ismi biraraya getirdi.

Geceye katılan  Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, songünlerde yaşanan yeni gelişmeler hakkında; ‘Türkiye adına herşey kötüye gitmiyor, iyiye giden şeyler de var; düzeltilmesi gerekenler de’ diyerek hükümetin dış ilişkiler konusundaki adımlarını başarılı bulduğunu  belirtti.

Muhtar Kent sözlerini şu şekilde sürdürdü,‘ Türkiye’de iyi giden şeylerde var, düzeltilmesi gereken şeyler de. Her işte bu böyledir; tıpkı özel hayatta olduğu gibi. Dış ilişkiler bakımından, ilk günden beri bu hükümetin doğru bir çizgisi var. Kıbrıs’ın yerine oturması gerekiyor, Ermenistan ile olan ilişkilerin bir raya oturması lazım ki! Oturuyor. Türkiye’nin bütün komşularıyla olan ilişkileri son 10 yılın en iyi ilişkileri. Bir toplama yapın ve 9 komşumuzla olan ilişkimize bir not verin; bu dönem en iyi notu alır.’’ diye konuştu.

Sohbet sırasında, ‘Peki sizin notunuz nedir ?’ şeklinde bir soruyu ise Kent, ‘Not vermek hiçkimsenin haddi değil. Dışardan konuşmak çok kolay.’ diyerek cevapladı. Ünlü CEO, son dönemde İsrail ile yaşanan gerilim hakkında ise; ‘Bugün tüm dünyada ki Müslüman ülkeleri sıralayın; İsrail’in en iyi ilişkisi Türkiye iledir. Bu ilişkiler çok boyutlu ve çok yönlüdür. Dünya’da hiçbir şey yazıldığı gibi değildir. Her zaman arkasında başka birşey vardır. Onun için bugün kötü deniyorsa, arkasına bakmak lazım. İlişkiler, o kadar kötü değildir; iyi deniyorsa da o kadar da iyi değildir ’’ dedi.

İsrail ile Türkiye hiçbir zaman birbirini ısırmaz

Sohbetin son kısmında, bu konuda söylemek istediği birşey olduğunu belirten Mustafa Koç ise, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilim hakkında; ‘ Bölgede demokratik ve laik olan sadece iki devlet var; İsrail ve Türkiye. Bu iki ülke arasında ufak tefek sorunlar olsa da İsrail ile Türkiye hiçbir zaman birbirini ısırmaz.’ dedi.

Gecede keyifli tavırlarıyla dikkat çeken Rahmi Koç, Carnegie Corporation of New York başkanı olan Ermeni kökenli Vartan Gregorian’la uzun süre sohbet etti. Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Ali Koç’un da katıldığı sohbet sonunda gazetecilerin fotoğraf çektiğni gören Rahmi Koç ‘teşekkürler’ diyince, Vartan Gregorian da aynı şekilde teşekkür etti.

İskoç asıllı ABD’li sanayici Andrew Carnegie’nin adını yaşatmak için Carnegie’nin yaşamı boyunca kurmuş olduğu 20’nin üzerinde kurum ve enstitünün 2001’den bu yana olarak verdiği ödül, bu yıl Koç ailesinin yanı sıra New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Citigroup eski CEO’su Sanford Weillve Intel kurucu ortağı Gordon Moore’a verildi.