Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Konseyinde kabul edilmesi, ABD’deki Musevi örgütleri üzerinde şok etkisi yarattı. Konseyi sert açıklamalarla protesto eden Musevi örgütleri, BM sistemini "İsrail karşıtı" olmakla suçladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Goldstone raporunu iki gün süren tartışmalardan sonra kabul etmesi üzerine, BM İnsan Hakları Konseyi'ne sert tepki gösteren Musevi örgütlerinden Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Committee), BM İnsan Hakları Konseyini "Kanguru Mahkemesi"ne benzetti.

Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Konseyinde kabul edilmesi, ABD’deki Musevi örgütleri üzerinde şok etkisi yarattı. Konseyi sert açıklamalarla protesto eden Musevi örgütleri, BM sistemini "İsrail karşıtı" olmakla suçladı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Goldstone raporunu iki gün süren tartışmalardan sonra kabul etmesi üzerine, BM İnsan Hakları Konseyi'ne sert tepki gösteren Musevi örgütlerinden Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Committee), BM İnsan Hakları Konseyini "Kanguru Mahkemesi"ne benzetti.
Örgüt, yayınladığı yazılı açıklamada "Goldstone raporunun konseyde kabul edilmesi, Birleşmiş Milletler’in İsrail’e karşı yalan ve çarpıtmaların küresel merkezi haline geldiğini kesin olarak kanıtlıyor" ifadesine yer verdi.

1843 yılında kurulan B'nai B'rith örgütü ise İnsan Hakları Konseyi’nin kararını "tek taraflı ve İsrail karşıtı" olarak nitelendirdi. B'nai B'rith Genel Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin ise konseyin İsrail’in barış ve güvenlik içinde yaşama hakkını gözardı ettiğini iddia ederek "Bu karar utanç vericidir" dedi. ABD’deki en güçlü Musevi örgütü olarak bilinen İnkarla Mücadele Birliği de kararı sert bir şekilde protesto etti. Goldstone raporunun kabulunu "insafsız, saldırgan ve çirkin" olarak yorumlayan ADL Başkanı Abraham Foxman, Türkiye’nin sözkonusu raporu BM Güvenlik Konseyi’ne getirme çabalarını desteklemesini ise kınadı. İsrail’in Gazze saldırılarını inceleyen ve hem İsrail’i hem de Hamas’i savaş suçları işlemekle itham eden Goldstone raporunu, Güney Afrikalı Musevi yargıç Richard Goldstone hazırlamıştı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (ANKA)- Kahraman Halisçelik