ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afganistan seçimlerinin düzenlenmesi muhtemel ikinci turunu Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin kazanmasını beklediğini söyledi.

CNN'in sorularını yanıtlayan Clinton, "Karzai'nin, (seçimi ilk turda kazanması için gereken) yüzde 50 artı bir oya çok yaklaştığı sonucuna varılması muhtemel görünüyor. Karzai'nin ikinci turu kazanması çok yüksek bir olasılık" dedi. Başkan Barack Obama'nın Afganistan'a daha fazla asker gönderme kararının zamanlamasının seçim sonuçlarına bağlı olmayacağını ifade eden Clinton, "bence Başkan Obama, ABD'nin çıkarına en fazla hangisinin yaradığından emin olunca, kendi takvimine göre bir karar verecektir" diye konuştu.

Clinton, Obama'nın Afganistan konusunda ikili bir yol izlediğini ifade ederek, bir yandan Karzai'ye performansını artırması için baskı yaparken, diğer taraftan da ülkedeki diğer güç merkezleriyle birlikte çalışacağını belirtti. Clinton, "Obama, seçimi kim kazanırsa kazansın, Afgan hükümetiyle farklı ve daha etkili bir ilişkinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde duruyor. Bu ilişki sadece Kabil'deki hükümetle olanı değil, ülke genelindeki valiler, yerel ve bölgesel liderleri de kapsıyor" diye konuştu.

ABD ve uluslararası toplumun son 8 yılda Karzai'ye yönelik yeterli düzeyde beklenti ortaya koyamadığı görüşünü dile getiren Clinton, bunu değiştireceklerini ve bu konuda izlenebilecek en iyi yolların ne olduğu üzerinde halen çalıştıklarını belirtti.

Clinton, Obama'nın Afganistan'da askerlerin sayısını artırıp artırmama konusunda vereceği karara ilişkin de, "Obama ve kabinesi, Afganistan'daki duruma ilişkin her bir varsayımı incelemek istiyor. Hiçbir soru ve konu başlığını hariç tutmadan, derinlemesine bir analiz yürüttük ve şimdi karar aşamasına doğru ilerliyoruz. Sanırım Başkan Obama hepimize tavsiyelerimizi soracaktır ve bir karara vardığında, hepimiz onun bu kararının hayata geçirilmesine katkı sağlayacağız" dedi.

-"ÖNCEKİ YÖNETİM GERÇEKÇİ DEĞİLDİ"-


Dışişleri Bakanı Clinton, ABD'nin önceki başkanı George Bush yönetiminin Afganistan'daki savaşla ilgili izlediği yolda "gerçekçi davranmadığını" da savundu.

Bush yönetiminin hem Afganistan'a gönderdiği asker sayısında hem de bazı Afgan siyasi liderleriyle ilişkisinde "gerçekçi" olmadığı görüşünü dile getiren Clinton, operasyona başlangıcından beri yeterli kaynak aktarılmadığını da ileri sürdü.

AA