Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek halkını bugün iki nedenle kutladığını belirterek, bunlardan ilkinin Bosna Hersek'in BM Güvenlik Konseyine üye olması, ikincisinin ise Bosna Hersek Milli Takımı'nın Dünya Kupası elemelerinde play-oflara kalması nedeniyle olduğunu kaydetti. Davitoğlu, "Bosna Hersek'in başarısı bizim başarımızdır" dedi. Davutoğlu, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da temaslarının ardından Boşnak ve Türk gazetecilerle bir araya geldi.

Bosna Hersek'in, BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçildiğini hatırlatan Davutoğlu, bunun küresel bir misyon olduğunu, Bosna Hersek'in ne kadar güçlendiğinin ve küresel barışa ne kadar katkı yapabileceğinin güzel bir örneğini teşkil ettiğini söyledi.

Bosna Hersek Milli Futbol Takımı'nın Dünya Kupası elemelerinde play-off oynama şansını yakaladığını kaydeden Davutoğlu, "İnşallah play-ofları da geçip Dünya Kupasına gidecek ve bizi de temsil edeceksiniz" diye konuştu.

Davutoğlu şunları kaydetti:

"Bizim için, Bosna Hersek'in başarısı bizim başarımızdır. Bosna'nın kalkınması, güvenliği ve refahı bizim refahımızdır. Bosna Hersekli vatandaşın sıkıntıya düşmesi bizi sıkıntıya düşürür. Bosna bize sınır komşusu değil ama biz Bosna Hersek'i komşu olarak kabul ediyoruz."
Bosna Hersek ziyaretinin üç ana nedeni olduğunun altını çizen Davutoğlu, bunlardan ilkinin Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkiler olduğunu ve ikili ilişkilerde yakın siyasi, ekonomik ve kültürel bağlar olduğunu söyledi.

Her düzeyde iki ülke arasındaki ikili ziyaretleri artırarak bu ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Davutoğlu, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Haris Sladjziç ve Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj'ın ziyaretlerini hatırlattı.

Ziyaretinin ikinci nedeni olarak, Türkiye'nin Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Platformu'nda dönem başkanlığını üstlendiğini, bu dönemde Güney Doğu Avrupa ve Balkanlarda barış ve istikrarın hakim olması için bu yıl içinde çok sayıda faaliyet gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Davutoğlu, Balkan ülkelerinin istikrar ve güvenliğinin bölgesel ve küresel istikrar ve güvenlik için önemli olduğunu belirtti.
"Onun için istikrara bütün tarafların katkıda bulunması gerekiyor" diyen Davutoğlu, Balkanlardaki bütün ülke ve topluluklarla yakın ilişki içinde bulunan Türkiye'nin katkı yapabilmek için bu türden istişarelere önem verdiğini kaydetti.

Ziyaretinin üçüncü nedeni olarak Bosna Hersek'in önemli bir reform sürecinden geçtiğini ve son dönemdeki bu alandaki Uluslar arası çalışmaların ivme kazandığını belirten Davutoğlu, Bosna'nın daha güçlü bir siyasi yapıya kavuşturulması, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin güvence altına alınması, AB ve NATO ilişkilerinin gerçekleştirilmesinin Bosna Hersek'in güvenlik ve istikrarı için önemsediklerini vurguladı.

Davutoğlu "Güçlü ve istikrarlı bir Bosna Hersek, hem Balkanların istikrarı için hem de bölgesel ve küresel barış için hepimizin desteklemesi gereken bir durumdur" dedi.

Bosna Hersek'in bir geçiş süreci yaşadığını ve böyle geçiş süreçlerinde görüş ayrılıklarının doğal olduğunu belirten Davutoğlu, önemli olanın nihai siyasi hedefler ve Bosna Hersek'in geleceğiyle ilgili ortak düşünce olduğunu kaydetti. Görüştüğü tüm liderlerde ortak bir zemin gördüğünü dile getiren Davutoğlu, siyasi birliğini garanti altına alacak siyasi bir yapı kurulmasının, tüm etnik ve dini unsurların katılacağı demokratik bir yapının ortaya çıkmasının, kültürel ve etnik barışın sağlanması, etkin ve fonksiyonel bir devlet yapısının oluşturulması ve Bosna Hersek'in AB ve NATO gibi kuruluşlara intibakının sağlanmasıyla Bosna Hersek'in birliğinin daha da güçleneceğini bildirdi.

"Biz Türkiye olarak kültürel barışı temin eden devletin etkin işlemesini Bosna'nın toprak bütünlüğünü garanti altına alan her türlü çabayı destekleyeceğiz" diyen Davutoğlu, "Gün görüş ayrılıklarının öne çıkarılacağı gün değil birlik ve beraberlik günüdür" ifadesini vurguladı.


-YÜKSEK TEMSİLCİLİĞİN KAPATILMASI-


Bosna Hersek'te yüksek temsilciliğin kaldırılmasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu şöyle konuştu:

"Biz Türkiye olarak yüksek temsilciliğin kapatılmasını erken görüyoruz. Dayton Anlaşması sonrasında bu görev tevdi edildiğinde belli görevlerde kendisine verilmişti. Biz bu görevlerin tamamlandığı kanaatinde değiliz. Çünkü, Bosna Hersek'te işleyen bir siyasi yapı, fonksiyonel bir devlet bütün tarafların üzerinde ittifak ettiği anayasal bir çerçeve oluşturulmaksızın yüksek temsilciliğin kapatılması ciddi sakıncalar doğurabilir...Tabii ki biz yüksek temsilciliğin bir an önce kapatılıp Bosna Hersek halkına bütün egemenliğin devredilmesini isteriz, ama buna Bosna Herseklilerin karar vermesi önemli ve bugün görüştüğüm liderler halen bunun için vaktin erken olduğunu söylediler."

"Bosna Hersek liderleri arasında uzlaşma sağlanması için Türkiye'nin nasıl destek verebileceğinin" sorulması üzerine Davutoğlu, Bosna Hersekli liderlerin ulusal birlik etrafında birleşmelerini istediklerini ve bugünkü görüşmelerinde bunu da ele aldıklarını ifade etti.

-"BALKANLARDA OSMANLI MİRASI" KONFERANSI-


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu daha sonra Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla Balkan Medeniyetleri Merkezi (BAL-MED) tarafından düzenlenen "Osmanlı Mirası ve Bugünkü Balkanlar'da Müslüman Topluluklar" başlıklı konferansta bir konuşma yaptı.

Davutoğlu'nun konuşmasına yoğun ilgi gösteren Bosna Hersekli ve Türk izleyiciler salonu doldururken, Dışişleri Bakanı'nın konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

Davutoğlu buradaki konuşmasında genel olarak Osmanlı İmparatorluğu dönemi Balkanlarındaki yaşamdan bahsederken, son dönemde yaşadığı bazı anıları da izleyicilere aktardı. Bosna'dan Abhazya'ya, Çeçenistan'dan Suriye ve Irak'a kadar bir çok halkın, Türkiye'den çok büyük beklentileri olduğunu söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin Bosna Hersek ile ortak kaderi paylaştığını ifade etti.

AA

Fotoğraflar: AA