İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığı'na gelerek TRT'de yayınlanan "Ayrılık" dizisi nedeniyle duydukları tepkiyi dile getirdi.

Büyükelçi Levy, saat 17.30'da geldiği Dışişleri Bakanlığı'nda, yaklaşık yarım saat kadar Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Ömür Şölendil ile görüştü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının beklediği noktada arabasını durdurarak kısa bir açıklama yapan Büyükelçi Levy, Genel Müdür Şölendil'e görevine yeni atanmasından dolayı bir nezaket ziyareti yaptığını kaydetti.

Büyükelçi Levy, "Bu görüşme fırsatıyla İsrail halkı ve askerlerini şeytani bir biçimde gösteren TRT 1'deki dizi nedeniyle İsrail hükümeti ve İsrail halkının duyduğu hayal kırıklığı ve endişeyi ifade ettim. Yaptığım bu protesto Kudüs'te Türk Maslahatgüzarına yapılan protestonun devamı niteliğindedir" dedi.

Büyükelçi Levy gazetecilerin sorularını yanıtlamadan Dışişleri Bakanlığından ayrıldı.

Türkiye-İsrail arasında dizi krizi


TRT'nin yeni dizisi "Ayrılık" İsrail'de büyük tepki topladı. Dizinin ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, akşam saatlerinde Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet, diziyle ilgili geniş bir yazı yayımlayıp İsrail'in dizinin yayımlanmasından doğan "travma"yı yaşadığını belirtti. İsrail Dışişleri Bakanlığı, rahatsızlığını Türkiye Büyükelçiliği'ne iletti.