BM İnsan Hakları Konseyinin İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarıyla ilgili Goldstone raporunu kabul etmesi, İsrail'in tepkisine neden olurken, hem Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi, hem de Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümeti tarafından memnuniyetle karşılandı. İsrail Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai, BM İnsan Hakları Konseyinin raporu kabul etmesini kınadı ve bunu "İsrail karşıtı bir rapora dayalı, İsrail karşıtı bir karar" olarak nitelendirdi. Yişai, raporla ilgili kararın kabulunü "bir diplomatik anarşi" sözleriyle değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı da "tek taraflı" dediği raporun kabulüyle ilgili kararı reddetti.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Daniel Herşkowitz, "bu karar ile gerçek arasında herhangi bir bağlantı kurulamayacağını" savundu.

Parlamentonun Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi ise raporun bulgularına ilişkin kararın benimsenmesinin önemli bir ahlaki karar olduğunu ifade etti. Tibi, raporun daha önce ertelenmesine atıfta bulunup, "Bir halkı tümüyle BM'nin ve uluslararası toplumun korumasından yoksun bırakmanın yanlış bir karar olduğuna" işaret ederek, şimdi bu kararı benimsemekle onurlarını yeniden kazandıklarını ifade etti.

Raporla ilgili kararın benimsenmesinin ardından bir açıklama yapan Filistin Yönetimi Devlet Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Rudeyda, "bunun uluslararası toplumun Filistinlilerin haklarına verdiği desteğin teyidi" anlamına geldiğini söyledi.

Ebu Rudeyna, raporda sözü edilen, İsrail ve Hamas yönetimlerinin insanlığa karşı savaş suçu işledikleri yolundaki iddiaların bağımsız soruşturmalarla ortaya çıkarılması dahil, tavsiyelerin ve yapılması istenenlerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

Filistin Yönetiminin açıklamasında, raporun takibinin, devam eden İsrail saldırılarına karşı Filistinlilerin haklarına koruma sağlayacağı da belirtildi.
Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimi de raporun kabul edilmesine sevindi.
Hamas sözcülerinden İsmail Rıdvan, başta Arap ülkeleri olmak üzere uluslararası toplumdan gelen desteği memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Rıdvan, kararı, "İsrailli liderleri mahkemeler önüne çıkarıp işledikleri suçlardan dolayı hesap vermelerini sağlama yolunda ilk adım" olarak değerlendirdi. Rıdvan, şimdi en önemli şeyin, bu yolda atılan adımların devamı olduğunu ifade etti.

BM İnsan Hakları Konseyindeki oylama Gazze Şeridi'nde, Filistin Yönetimi temsilcisi İbrahim Kreyşi'nin konuşmasından sonra canlı olarak yayımlandı.

Gazze'deki savaşla ilgili olarak Kreyşi'nin hem işgal güçlerinin hem de Hamas hareketinin yargılanmasını istemesinin büyük şaşkınlık yarattığı belirtildi.

AA