Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu yaşadığı finansman krizini aşmak için son dönemde uyuşturucu ticaretinin yanı sıra, insan kaçakçılığı faaliyetlerini de sürdüren terör örgütü PKK'ya bir darbe de Avusturya'dan geldi. Bir ihbarı değerlendiren Avusturya polisi, Niederösterreich Eyaleti'nde gerçekleştirdiği operasyonda, benzin istasyonunda durdurulan sebze ve meyve nakliyatı süsü verilen iki kamyon içinde 64 Kürt göçmenini ülkeye giriş yaparken yakaladı.

Kamyonların soğutma sistemi nedeniyle ölüm tehlikesi yaşayan ve Türkiye, İran, Irak ve Suriye uyruklu Kürtlerden oluşan 64 göçmenin, "iltica talebinde" bulundukları bildirildi. Bu kişiler, Traiskirchen mülteci kampına yerleştirildi.

Bu arada, Kürt göçmenlerden 3-5 bin euro aldıkları öne sürülen ve göçmenlerin hayatlarını riske atan 3 terör örgütü mensubu ise "sahtecilik" ve "insan ticareti" yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Öte yandan, Traiskirchen mülteci kampında kalan Kürt göçmenler ile Afgan mülteciler arasında "haraç" nedeniyle kavga çıktığı, polisin kavgayı güçlükle yatıştırdığı kaydedildi.

Kampa yerleştirilen 64 Kürt göçmenden 58'inin daha sonra firar ettikleri tespit edildi. Kaçan Kürt göçmenlerin, Almanya'ya geçtikleri tespit edilerek Avusturya ve Alman polisi ortak operasyon düzenledi. Yapılan çalışmalar sırasında kamptan kaçan Suriye uyruklu 2 Kürt göçmen Almanya'nın güneyinde yakalandı.

Geçtiğimiz aylarda da Avusturya sınır polisi, A3 Otoyolu'nda Offenberg şehri yakınlarında gerçekleştirdiği bir operasyonda, 9 kaçak göçmeni yasa dışı yollardan ülkeye sokmaya çalışan biri kadın 4 örgüt mensubunu yakalamıştı.

Mülteciler sınır dışı edilirken, terör örgütü mensupları tutuklanmıştı.

Yine İsveç'te güvenlik birimleri tarafından geçtiğimiz aylarda yakalanan ve "insan kaçakçılığı yaptığı" gerekçesiyle tutuklanan İsmet K. isimli terör örgütü sorumlusu, PKK'nın, çok sayıda kaçağın İsveç'e girişini sağladığını, kaçaklara 7 bin avro karşılığı sahte pasaport düzenlediğini itiraf etmişti.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatının (EUROPOL) "Avrupa Birliği Terörizm Durum ve Eğilimler" başlıklı raporunda, PKK'nın terör ve organize suç örgütü kimliğine dikkat çekilerek, insan kaçakçılığı, sahtecilik, uyuşturucu ticareti, haraç alma gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca doları silah alımında kullanan terör örgütünün, Avrupa Birliğinin kamu güvenliği için tehdit oluşturduğu vurgulanmıştı.